Advokat Miladin Joksimović, koji je zastupao mještane Beransela u mnogim sporovima, ocijenio je da je zatvorska presuda 95-godišnjem Đorđiju Tomoviću najveća bruka za crnogorsko pravosuđe.
Kao dugogodišnji sudija Višeg suda u Bijelom Polju, Joksimović kaže da sličan slučaj nije imao u praksi, niti da je čuo da se nešto tako i u prekršajnoj praksi do sada dogodilo.
„Sramota je da se jedan starac od devedeset pet godina, braneći svoje Ustavom i zakonima garantovano prava na zdravu životnu sredinu, kažnjava, i to zatvorski. Nijesam čuo da se nešto slično dogodilo u analima crnogorskog pravosuđa“, rekao je Joksimović za „Vijesti“.
On dodaje da je predmetni sudija morao prije svega da procijeni imovinu „okrivljenog“ i da utvrdi da li je u stanju da plati kaznu, pa onda da je i odmjeri. „Nema nikakve sumje da je ovaj slučaj bio prioritet i da se vjerovatno radi o borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala. Drugog objašnjenja za ovo nema“, bio je ironičan Joksimović.
Najstarijem stanovniku Berasnela i najvremešnijem u limskoj dolini Đorđiju Tomoviću (95) prije nekoliko dana stiglo je rješenje u kojem se obavještava da ima rok od osam dana da se javi sudu za prekršaje radi upućivanje na izdržavanje zatvorske kazne u trajanju od osam dana, jer nije platio novčanu kaznu od 200 eura zbog remećenja javnog reda i mira. Tomović je uvijek bio među prvim mještanima ovog prigradskog naselja koji se već godinama bune i prave blokade zbog odlaganja otpada na Vasovim vodama i namjere da se na tom mjestu, nadomak njihovih kuća, gradi regionalna deponija. Među prvima su mu stizali pozivi za informativne razgovore u policiji, zatim za Sud za prekršaje, a sada i za izdržavanje zatvorske kazne.
Kada su “Vijesti“ zatražile komentar predmetnog sudije, iz Suda za prekršaje objašnjeno je da je „sudiji Veselinu Kljajiću istekao mandat i da nije na poslu“. Predsjednik ovog suda Veselin Došljak je nakon toga u pisanoj formi dostavio hronologiju „slučaja Tomović“.
“Kažnjeni nije tražio odlaganje izvršenja kazne zatvora shodno odredbama Zakona o izvršenju krivičnih sankcija“, napisao je Došljak.
Objašnjava se i da je u postupku izvršenja novčane kazne zatražen izvještaj od Fonda PIO Berane da li je Tomović korisnik penzije. Utvrđeno je da nije. “Ukoliko se eventualno pribave podaci da kažnjeni prima penziju iz inostranstva, Područni organ za prekršaje će na zahtjev podnosioca zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka (policije) ili na zahtjev kažnjenog odložiti izvršenje kazne zatvora, a radi izvršenja novčane kazne na penziji imenovanog“, napisao je predsjednik beranskog Suda za prekršaje.
Koliko su nesposobni kad ih starac ometa?
Građanski aktivista i predstavnik Beranselaca Gojko Cimbaljević postavlja, međutim, pitanje „koliko treba da bude nesposoban komunalni policajac, odnosno četvorica njih, pa da ih omete stogodišnji starac, i koje su to službene radnje oni radili“.
On takođe pita „koliko treba da je bezobrazan Sud za prekršaje da osudi stogodišnjeg starca“:
“„Zamislite obrazloženje na koji je način jedan stogodišnji starac omeo četiri komunalna policajca u vršenju poslova. Sud je to prihvatio i na osnovu toga ga osudio. Mi to naravno ne možemo dozvoliti i pripremili smo molbu za pomilovanje Ministarstvu pravde, i za čika Đorđija i za sve Beranselce koji su zatvorski kažnjeni. Naravno, ako bi porodica prihvatila, pošto tu molbu može samo porodica da podnese. Ali, oni to možda neće htjeti jer bi to značilo da prihvataju da je starac kriv“.
Porodica Tomović, kako nam je rečeno, još nije odlučila što da radi, tako da je još neizvjesno da li će vremešni čika Đorđije biti najstariji zatvorenik prekršajac u analima crnogorskog pravosuđa. Vitalni starac je ranije „Vijestima“ rekao da je spreman da ide u zatvor “samo da ne zna kako će izdržati bez engleskog čaja, koji sprema svako jutro još od kada se vratio iz Engleske, gdje je zaradio penziju“.
Galerija
Bonus video: