"Sa 250 eura bi htjeli da kupe naše ćutanje"

Četvorica barskih policajaca, osuđenih na uslovnu kaznu zbog iznuđivanja dokaza, ogorčeni jučerašnjim događajem u Upravi policije
526 pregleda 32 komentar(a)
Zoran Lončar, Foto: Anto Baković
Zoran Lončar, Foto: Anto Baković
Ažurirano: 24.08.2013. 07:44h

Kada je juče došao u kabinet direktora Uprave policije sa trojicom kolega sa kojima je zajedno u sudskom sporu protiv MUP-a zbog rješenja o prestanku radnog odnosa, barski policajac Zoran Lončar je očekivao rješavanje njihovog statusa i nastavka rada u policiji.

Umjesto toga, on kaže da je doživio hladan tuš - nakon nekoliko oficijelnih riječi šefa kabineta Petra Krstajića kako ima života i van policije i da treba da se angažuju da nađu novi posao, njima četvorici je podijeljeno po 250 eura za koje su se potpisali „na običnom papiru, bez priznanice i pečata“.

“Ja sam ovim gestom i šokiran i uvrijeđen. Zašto sam ja dobio ovaj novac kada tri i po mjeseca nijesam službenik MUP-a jer je, kako je to kazao ministar Konjević, MUP očišćen od mene i mojih kolega? Tvrdim da je, u svjetlu afera koje svakodnevno izbijaju, ovo pokušaj da nam se zatvore usta. Ja taj novac ne želim jer ga nijesam zaradio, on nije potreban mojoj porodici i od državnih institucija tražim odgovor na pitanje gdje da ga vratim. Napominjem da sam ga uzeo samo da bih potpisom dokazao da se ovo zaista desilo”, kazao je Lončar “Vijestima”.

Barski policajci Jovan Rakočević, Miroslav Kosović, Lončar i Šerif Kalač, koji su juče dobili po 250 eura rješenjem ministra Konjevića, u maju su dobili otkaz. Oni su uložili žalbu na ovo rješenje Komisiji za žalbe Vlade Crne Gore, a zastupa ih podgorički advokat Zdravko Begović, kojeg je angažovao Sindikat Uprave policije.

Begović je ranije rekao “Vijestima” da od Komisije očekuje da ukine rješenje ministra i da se njih četvorica vrate na posao ili da se rješenje preinači i vrati na ponovni postupak. Oni su dobili otkaz nakon što je Viši sud u Podgorici potvrdio prvostepenu presudu Osnovnog suda Bar od 16. novembra 2011, kojom su zbog krivičnog djela iznuđivanje iskaza od prije pet godina, osuđeni uslovnom osudom. Presuda je postala pravosnažna šestog aprila 2012, dok je rješenje uslijedilo 13. maja ove godine nakon dostavljanja pravosnažne presude MUP-u.

“Njima je radni odnos trebao prestati još prije 16 mjeseci, jer je zakon jasan - dužni su da prestane radni odnos odmah po dostavljanju pravosnažne presude za krivično djelo koje se goni po službenoj dužnosti. No, Uprava policije i MUP za taj period nijesu poštovali zakon jer su njih četvorica sve vrijeme bili angažovani na svojim radnim mjestima i njima faktički radni odnos nikada nije prestajao. Uz to, prosto je nevjerovatno da je odluka iz suda do MUP-a putovala 13 mjeseci”, rekao je advokat Begović.

Nas šalju kući, a ostaju da rade lopovi i falsifikatori

Mi smo dobili otkaz zbog uslovne kazne i zbog retroaktivne primjene zakona, a ja pitam ministra zašto onda u MUP-u i dalje rade službenici koji se u policijskoj evidenciji vode kao počinioci teških krađa, nasilničkog ponašanja i falsifikovanja dokumenata?

Za to imam čvrste dokaze, kao i za to da u MUP-u ima službenika koji pet do sedam godina ne dolaze na posao a primaju plate od 700 do 1000 eura. Neki nijesu ni raspoređeni. Spreman sam da o ovome sve ispričam tužilaštvu, ogorčen je Lončar.

Ističući da se ovako nije ponašao nijedan ministar policije otkako je on u službi od 1998. godine, Lončar je zatražio pomoć od premijera Mila Đukanovića, od kojeg očekuje da zbog svega ovoga pozove na odgovornost ministra Konjevića.

Bonus video: