Djeca sa intelektualnim smetnjama u razvoju borave na Žabljaku

"Škola životnih vještina" prvi put je organizovana u Crnoj Gori, a program se realizuje u hotelu "Zlatni bor" i okolini Žabljaka
0 komentar(a)
Ažurirano: 29.04.2013. 12:50h

Djeca sa intelektualnim smetnjama u razvoju, njih 30 iz Nikšića, Plužina, Šavnika, Užica i Čajetine, pohađaju sedmodnevnu "Školu životnih vještina". Humanitarna misija, prvi put organizovana u Crnoj Gori, trajaće do 4. maja, a program se realizuje u hotelu "Zlatni bor" i okolini Žabljaka.

U pitanju je o IPA projekat prekogranične saradnje “Nama je stalo”, vrijedan 124.000 eura, koji finansira delegacija Evropske unije u Crnoj Gori i Srbiji, a partnerski realizuju humanitarna organizacija “Dečije srce” iz Beograda, centri za socijalni rad iz Nikšića i Užica i JU Dnevni centar za djecu sa smetnjama u razvoju iz Nikšića.

Školi je prethodio trening koji je u tom hotelu prošlo 15 polaznika iz Centra za socijalni rad za opštine Nikšić, Šavnik i Plužine i JU Dnevni centar za djecu sa smetnjama u razvoju iz Nikšića.

Mr Ivan Mitrović iz nikšćikog Centra za socijalni rad smatra veoma značajnom i činjenicu što se ta djeca edukuju bez prisustva roditelja, što do sada nije bila praksa u Crnoj Gori.

“Boraveći u porodicama, ta djeca su uglavnom prezaštićena, a roditelji sumnjičavi u njihove mogućnosti. Ovim, vrlo kvalitetnim modelom, i roditeljima i drugima pokazujemo da su mogućnosti djece mnogo veće od onoga što se misli. Meni je zaista žao što ovaj projekat nije obuhvatio širi prostor Crne Gore. Ostaje da se nadam da će početi da se realizuje i u drugim opštinama, jer je to kvalitetan put od socijalne izolacije do inkluzije. Idealnim smatram model koji primjenjuje humanitarna organizacija ’Dečije srce’ iz Beograda, koja je po principu privatno-javnog partnerstva do sada realizovala 67 kampova ove vrste”, kazao je Mitrović.

Predsjednik HO "Dečije srce" Goran Rojević kazao je da nastoje da se program škole životnih vještina proširi u okruženju.

“Sve to sa ciljem da spajanjem teorije i prakse što više djece uključimo u zajednicu u kojoj žive, ali i da se ljudi koji sa njima rade obuče na specifičniji način, proširuju svoja znanja na kolege i roditelje djece iz tih kategorija. Djeca se uče vještinama metodom stavljanja u improvizovane životne situacije. Na taj način formira se kodeks ponašanja koji ih čini socijalizovanijim. Mnogo je važno da se po tom principu ponašaju i njihovi roditelja ali i drugi sa kojima ta djeca kontaktiraju i komuniciraju”, kazao je Rojević.

Galerija

Bonus video: