Tokom prethodne dvije godine procesuirana su samo četiri slučaja zloupotrebe djece putem interneta, saopšteno je na predstavljanju Istraživanja Ombudsmana o zloupotrebi djece putem interneta.
“Stiče se utisak da je prijavljivanje slučajeva zloupotrebe djece putem savremenih informacionih tehnologija rijetkost, da u malom broju slučajeva dospiju pred nadležne organe.
Taj podatak navodi na mišljenje da u Crnoj Gori, još ne postoje efikasni mehanizmi prijavljivanja, otkrivanja, zaštite, kažnjavanja niti službe odgovorne za postupanje, podršku i pomoć. Toj konstataciji idu u prilog informacije dostavljene od strane Uprava policije, a koje se odnose na postojanje velikog broja, uglavnom, usmenih prijava na različite zloupotrebe putem interneta”, piše u istraživanju.
Kako je objašnjeno na prezentaciji, najčešći razlog neprocesuiranja slučajeva je odustajanje podnosilaca, nakon upoznavanja sa procedurom koju moraju proći.
Istraživanje dalje pokazuje da je u Crnoj Gori svako četvrto dijete, na internetu primilo poruku pornografskog sadržaja.
Djeca su, kako se navodi, nerijetko u situacijama koje predstavljaju rizik od zloupotrebe: “Djecu su pitali u vezi seksa, ljubljenja i ličnih iskustava (35 odsto), odjeće koju nose (22 odsto) i upućivanje poziva na susret i/ili seks (20 odsto). Djeca su u 16 odsto slučajeva navela da je osoba koju su upoznali putem interneta tražila da se slikaju ili snimaju na seksualni način, ali da to nijesu učinila”.
Koriste društvene mreže i pomažu se kad rade seminarske
Zamjenica Ombudsmana Nevenka Stanković kazala je da je istraživanje pokazalo da djeca svakodnevno koriste internet od jednog do pet sati, dok je taj broj na sedmičnom nivou od 15 do 20.
“Najviše koriste društvene mreže, za upoznavanje vršnjaka, ali i pri izradi seminarskih radova i pripremi lektira”, kazala je ona.
Večina djece, kako je rekla, tvrdi da je postavilo mjere zaštite na internetu, ali opet ne znaju za sve moguće zloupotrebe i često se nalaze u rizičnim situacijama.
“Djeca uglavnom vrijeđanje, psovanje i grubu komunikaciju ne vide kao veliki problem na internetu, a kao najveći problem vide eventualno postojanje lažnih profila na socijalnim mrežama”, kazala je Stanković.
Alarmantan je podatak i taj da su roditelji uključeni u istraživanju kazali da apsolutno vjeruju svojoj djeci, i da se ona nikad nisu našla u nekoj neprijatnoj situaciji.
“Kada smo pitali djecu da li pričaju roditeljima o neprijatnim situacijama, kazali su da ne pričaju, i da o tome razgovaraju uglavnom sa vršnjacima”, rekla je Stanković.
Direktor podgoričke Gimnazije Radiša Šćekić kazao je de da je broj proceduiranih slučajeva broj onih koji su smjeli da prijave, dok je broj stvarnih slučjeva daleko veći.
“Moramo da prihvatimo da imamo problem, još smo na vrijeme da zajedno reagujemo”, poručio je on.
Odmudsman je u Istraživanju preporučio ministarstvima unutrašnjih poslova i rada i socijalnog staranja da preduzmu aktivnosti na uspostavljannju jedinstvene i sveobuhvatne baze podataka o slučajevima zloupotrebe djece putem interneta.
“Obezbijediti kontinuiranu edukaciju djece od najranijeg uzrasta o sigurnim načinima korišćenja interneta”, preporuka je Ministarstvu prosvjete.
Internetom lakše do tuče
Kako je pokazalo Istraživanje, djeca su na fokus grupama komentarisala fenomen zakazivanja tuča.
“Tuče nijesu novitet i bilo ih je i prije ekspanzije informacionih tehnologija, međutim, internet je postao moćno sredstvo kojim se djeca mnogo lakše povezuju, a informacije šire u djeliću sekunde. Zbog toga je organizovanje vršnjačkih sukoba i fizičkih obračuna postalo mnogo jednostavnije", piše u Izvještaju.
Kako smatra Zaštitnik takva situacija ukazuje da i pored svih aktivnosti koje se preduzimaju ne postoji koordinirana saradnja nadležnih organa.
Bonus video: