Žene u Crnoj Gori nijesu ravnopravne na mjestima odlučivanja i sve se radi da se to ne ostvari, ocijenila je funkcioner Socijalističke narodne partije (SNP) Snežana Jonica.
"Evropski standardi su na prvom mjestu u svakoj priči sve dok se ne dođe do pozicije žena, a tu se taj evropski entuzijazam zaustavlja, i zadržava samo na retoričkom nivou" kazala je Jonica agenciji MINA.
Ona je podsjetila da su iz SNP-a tražili uvođenje "zip" sistema - "svaka treća žena" i njega su se pridržavali.
"SNP je jedina imala izbornu listu na kojoj je taj princip ispoštovan", podsjetila je Jonica.
Jonica smatra da postoji jedna ravnopravnost čije je ostvarivanje uzročno-posledično povezano sa ostvarivanjem ravnopravnosti na mjestima odlučivanja, a to je ekonomska.
"Tek ekonomski nezavisna žena je potpuno spremna da se izbori za mjesto koje joj u društvu pripada", navela je ona.
Jonica je kazala da je pitanje "da li je Crna Gora spremna da obezbijedi ekonomsku nezvisnost i ravnopravnost žene i kako se ekonomska kriza odražava na položaj žena, pitanje koje je, ne samo zabrinjavajuće, već i alarmantno".
Prema njenim riječima, siromaštvo u Crnoj Gori sve više dobija ženski lik, navodeći da su posebno ugrožene strukture samohranih majki, žena koje se brinu za velike porodice i bolesne starije osobe ili invalide u porodicama, i nezaposlenih žena starosti preko 50 godina.
"Kada je u pitanju položaj žene u društvu, naročito učešće na mjestima odlučivanja, Crna Gora je, i dalje na poslednjem mjestu od država nastalih od bivše Socijalističke federativne reuplike Jugoslavije", rekla je Jonica.
Ona je ukazala na primjer Slovenije i Republike Srpske koje imaju ženu na funkciji premijera, dodajući da je i u Hrvatskoj donedavno žena bila predsjednik Vlade, a u Srbiji predsjednik Skupštine.
"U isto vrijeme i Crna Gora ima svoje primjere „dobre prakse“ – izborne liste na kojima u prvih deset nema nijedne žene, a u zadnjih 11 ima deset žena", upozorila je Jonica.
Bonus video: