Kriminolog Velimir Rakočević kazao je da se protivi inicijativi Liberalne partije da se u Crnoj Gori, najprije dekriminalizuje, a kasnije i legalizuje upotreba marihuane.
Tu ideju prethodno oštro su osudili u dijelu nevladinog sektora, ali i predstavnici političkih partija.
Rakočević je kazao da o toj inicijativi LP-a misli sve najgore, pojašnjavajući da ne postoji podjela droga na lake ili teške. Rekao je da bi legalizacija marihuane imala “višestruke negativne posledice po crnogorsko društvo”.
Zdravstveni centri umjesto bolnica, Liberali traže legalizaciju marihuane >>>
“Ne postoji podjela na lake i teške droge, već postoji podjela opojnih droga na halucinogene, depresorne i stimulativne zavisno od farmakoloških svojstava i dejstva na čovjeka. Marihuana je halucinogena droga, koja nosi veliki zdravstveni rizik po onog koji je konzumira, a posebno na adolescentnu populaciju. Najnovija istraživanja pokazuju brojne negativne efekte konzumiranja marihuane po ljudsko zdravlje. Pušenje marihuane može dovesti do promjena na mozgu slične onima koje uzrokuju kokain ili heroin. Takođe je utvrđeno da zavisnost od marihuane smanjuje kod mladih sposobnost pamćenja”, kazao je za “Vijesti” Rakočević.
On je pojasnio da postoje dokazi da se u zemljama, gdje se dosljedno sprovodi zabrana upotrebe marihuane, postižu impresivni rezultati.
“Zabrana legalizacije mora postojati ukoliko se želi zdravo potomstvo, a iskustvo je pokazalo da mladi narkomanski staž počinju sa marihuanom, a često završavaju sa jačim drogama”, naveo je on.
Rakočević smatra da bi legalizacija bilo kakve droge u Crnoj Gori imala brojne negativne posljedice, pojašnjavajući da bi tako nešto dovelo do povećanja broja narkomana.
“Lako dostupna marihuana, držala bi mlade ljude zarobljene u neaktivnosti, dovodila bi ih u konfuziju i pasivnost. Takođe bi došlo do zatvaranja mladih u začarani krug u kome sve više koriste marihuanu da bi otklonili napetost. Produženje pasivnosti i bježanje od stvarnosti dovodi do dekompenzacije ličnosti. Povećao bi se broj samoubistava, AIDS-a i drugih bolesti”, naveo je on.
Uz legalizaciju psihoaktivnih supstanci kao što je marihuana razvijaju se brojne druge vrste kriminaliteta. Nijedna država, koja je legalizovala neku od opojnih droga, se ne može pohvaliti smanjenjem broja narkomana niti smanjenjem broja krivičnih djela iz oblasti zloupotrebe droga
“Uz legalizaciju psihoaktivnih supstanci kao što je marihuana razvijaju se brojne druge vrste kriminaliteta. Nijedna država, koja je legalizovala neku od opojnih droga, se ne može pohvaliti smanjenjem broja narkomana niti smanjenjem broja krivičnih djela iz oblasti zloupotrebe droga. Istraživanja pokazuju da su u ovim državama djeca i maloljetnici prvi put probala marihuanu prije petnaeste godine života i to iz radoznalosti, a najveći broj njih je kasnije posegao za kokainom ili heroinom. Ono što posebno zabrinjava je nesporna činjenica da je preko 50 odsto pacijenata u klinikama za liječenje bolesti zavisnosti u ovim državama izjavilo da su koristili heroin ili kokain, a više od dvije trećine njih tzv. 'kačenje' na drogu postigli su koristeći na recept propisane tzv. “blage” narkotike u rekreativne svrhe”, prenio Rakočević je kriminološka iskustva iz zemalja EU, gdje je legalizovana marihuana.
Predsjednik LP Andrija Popović kazao je da će se, uprkos kritikama javnosti, liberali u budućem periodu zalagati za dekri minalizaciju upotrebe marihuane.
On je objasnio da se ta ideja ne treba shvatiti kao promocija korišćenja te droge, već kao razuman pokušaj rješavanja problema, koje kriminalne radnje šverca droge nose sa sobom.
“Aktivnosti LP na tom polju biće realizovane s ciljem prevencije bolesti zavisnosti, donošenjem adekvatnih sankcija koje će rezultirati društveno korisnim radom i smanjenim brojem recidiva. To će usloviti i rasterećenje državnog budžeta, jer su veliki troškovi države zbog boravka osoba u zatvorima zbog korišćenja marihuane”, istakao je Popović.
Svakog dana 10.000 tinejdžera proba skank
Kriminološka istraživanja pokazuju da svakog dana u svijetu više od 10.000 tinejdžera proba marihuanu prvi put.
“Ovo rano posezanje za marihuanom najveći broj njih izlaže riziku da vrlo brzo postanu zavisni od droge, da u njihovom organizmu izazovu ozbiljne psihičke i fizičke poremećaje i postanu ne samo socijalno problematične ličnosti već i delinkventi od karijere, imajući u vidu neraskidivu vezu između narkomanije i kriminaliteta”, pojasnio je kriminolog. On je poručio inicijatorima legalizacije droga da se ne kockaju sa budućnošću i životom onih, koji su najveći resurs ove države - djece i omladine.
“Trebamo živjeti život bez droge, jer svaka droga uzima život”, zaključio je Rakočević.
Galerija
Bonus video: