CGO: Novac od saobraćajnih kazni uložiti u sanaciju puteva

Kakos u naveli, od usvajanja Zakona niko nije postavio pitanje zašto nije regulisana odgovornost putara za slučajeve saobraćajnih nezgoda
52 pregleda 14 komentar(a)
Ažurirano: 27.02.2013. 12:22h

Centar za građansko obrazovanje (CGO) predložio je Ministarstvu saobraćaja i pomorstva izmjene i dopune Zakona o bezbjednosti saobraćaja na putevima, s ciljem da se reguliše odgovornost putarskih preduzeća za saobraćajne nezgode.

U saopštenju CGO se navodi da oni tim predlogom zahtjevaju i da procenat od naplaćenih kazni bude usmjeren za izgradnju i saniranje postojećih puteva.

Kakos u naveli, od usvajanja Zakona niko nije postavio pitanje zašto nije regulisana odgovornost putara za slučajeve saobraćajnih nezgoda.

Iz CGO su saopštili da su određene dionice, a posebno one na sjeveru Crne Gore, u lošem stanju, a situacija se pogoršava u zimskom periodu.

“Zakon o saobraćaju koji sadrži više od 330 članova, nijednim članom nije predvidio odgovornost putara, iako se veliki broj saobraćajnih nezgoda dešava upravo zbog puteva koji se loše ili uopšte ne održavaju”, navodi se u saopštenju.

Iz CGO su podsjetili da je prošle godine Evropski parlament usvojio direktivu Evropske unije (EU) o saobraćajno-tehničkim i građevinsko-inženjerskim mjerama koje se odnose na povećanje bezbjednosti koje pruža putna infastruktura.

“Te norme su trebale da budu uvrštene u novi zakon o saobraćaju, posebno zbog činjenice da se posljednjih godina broj motornih vozila u Crnoj Gori povećao i da naša zemlja ima veliki tranzit", kaže se u saopštenju CGO.

Oni su naveli da je Crna Gora na putu da postane članica EU, što znači i da svoje zakonodavstvo u svim oblastima treba da uskladi sa zakonodavstvom EU.

“Ukoliko se pojavi rupa na putu, putari imaju zadatak da je u najkraćem roku obilježe saobraćajnim znakom, a zatim tu rupu i otklone”, saopštili su iz CGO.

U toj organizaciji smatraju da, ukoliko dođe do saobraćajne nezgode prije nego što je znak postavljen, putari bi morali da nadoknade štetu, a u najtežim slučajevima bi se utvrđivala i odgovornost odgovornih osoba u preduzeću.

Iz CGO su podsjetili da po važećim zakonskim propisima, kada vozač naiđe na otvoren šaht i naglo skrene i sudari se s drugim vozilom, on će biti okrivljen, a ne putar.

“To treba da se promijeni jer do sada ni policija nije podnosila prijave protiv putarskih preduzeća niti su se ona smatrala obaveznim da nešto preduzmu”, navodi se u saopštenju.

Iz CGO su kazali da se u Crnoj Gori u prošloj godini dogodilo 8.610 saobraćajnih nezgoda u kojima su nastradale 1.732 osobe.

“Značajan broj saobraćajnih nesreća se može spriječiti boljim održavanjem puteva i drugačijom preraspodjelom novca od saobraćajnih kazni tako da se više sredstava ulaže u bezbjednost, a ne da ide na potpuno druge stvari”, smatraju iz CGO.

“S obzirom na visoke kazne koje predviđa Zakon o saobraćaju, zašto se nije regulisalo Zakonom da se procenat od naplaćenih kazni u saobraćaju direktno usmjeri za izgradnju i saniranje postojećih puteva”, upitali su iz CGO.

Bonus video: