MUP: Mitropolija nije podnijela zahtjev za registraciju

Mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije rekao je u četvrtak da je MCP zahtjev za registraciju podnijela prošlog proljeća
10 komentar(a)
Amfilohije, Foto: Vesko Belojević
Amfilohije, Foto: Vesko Belojević
Ažurirano: 15.02.2013. 17:44h

Mitropolija crnogorsko-primorska (MCP) nije podnijela zahtjev nadležnom organu na čijoj je teritoriji njeno sjedište, shodno Zakonu o pravnom položaju vjerskih zajednica, saopšteno je iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP).

Mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije rekao je u četvrtak da je MCP zahtjev za registraciju podnijela prošlog proljeća, ali da on još nije riješen.

Iz MUP-a navode da je dopis koji je MCP uputila predsjedniku Filipu Vujanoviću, i da je on tom resoru dostavljen 27. avgusta prošle godine, ali da se to ne može smatrati zahtjevom za registraciju.

„Sadržaj dopisa se, između ostalog, odnosi na problematiku obavljanja vjerske službe na Ivanovim koritima tokom Preobraženja 2012. i ne može se smatrati kao zakonom propisana prijava osnivanja i djelovanja vjerske zajednic“, naveli su iz MUP-a.

Oni su podjsetili da MUP izdaje uvjerenja o prijavi osnivanja vjerske zajednice, prema Zakonu o njihovom pravnom položaju.

„Prilikom prijave osnivanja i djelovanja, koju vjerska zajednica podnosi nadležnom organu za unutrašnje poslove na čijoj teritoriji je njeno sjedište vjerska zajednica je dužna da navede naziv, sjedište njenog organa ili organizacije i prostorije u kojima će obavljati vjerske poslove“, kaže se u saopštenju MUP-a.

U Crnoj Gori je, navode iz MUP-a, shodno zakonskoj odredbi, osnivanje i djelovanje prijavilo 17 vjerskih zajednica

Oni su kazali da će postupiti po zahtjevu MCP nakon njegovog podnošenja po zakonskoj proceduri, „koju su ispunile i ostale vjerske zajednice u Crnoj Gori“.

„Na taj način, doslijednom primjenom Zakona, u odnosu na sve vjerske zajednice, ostvaruje se i ustavno određenje o ravnopravnosti svih vjerskih zajednica“, navodi se u saopštenju.

U Crnoj Gori je, navode iz MUP-a, shodno zakonskoj odredbi, osnivanje i djelovanje prijavilo 17 vjerskih zajednica.

„Među kojima i „tradicionalne“ vjerske zajednice, kao što su Crnogorska pravoslavna crkva, Barska nadbiskupija, Kotorska biskupija, Jevrejska zajednica, Mešihat islamske zajednice u Crnoj Gori“, dodaje se u saopštenju.

Iz MUP-a su pojasnili da su nakon podnošenja zahtjeva, sve registovane vjerske zajednice su, u zakonom predviđenom roku, dobile uvjerenja od tog resora o prijavi osnivanja i djelovanja.

Bonus video: