Nasljednici predratnih milijardera traže tri miliona

U toku je postupak pred Višim sudom koji se vodi protiv „Vektra Boke” i Opštine Herceg Novi zbog zemljišta na kojem je izgrađen hotel „Igalo”
765 pregleda 10 komentar(a)
Ažurirano: 04.12.2012. 13:12h

Pred Višim sudom u Podgorici u toku je postupak koji pravni nasljednici porodice Acović vode protiv kompanije “Vektra Boka” i Opštine Herceg Novi za isplatu tri miliona eura naknade za zemljište gdje je izgrađen hotel “Igalo” u istoimenom naselju.

Prvostepena odluka pred Osnovnim sudom u Herceg Novom bila je u korist nasljednika Acovića, ali se kompanija “Vektra Boka” na nju žalila.

Pravnici objašnjavaju da bi u slučaju da “Vektra Boka” ode u stečaj, Opština Herceg Novi morala da plati tri miliona eura nasljednicima.

Na osnovu Zakona o nacionalizaciji, polovina tog placa koja je pripala Acoviću, 1959. godine je nacionalizovana, a osamdesetih godina prošlog vijeka njegovim nasljednicima je sudskom odlukom plaćeno 6.000 kvadrata tog zemljišta. Ali, za ostatak, objašnjava Vuko Šimrak, advokat koji zastupa porodicu, nikada nije sproveden upravni postupak, pa je Opština Herceg Novi, kao društvenu imovinu posjed ustupila HTP “Boka”, koja je na dijelu parcele izgradila hotel “Igalo”.

U prvostepenom postupku presuđeno je i da Opština plati 83 hiljade eura za zemljište koje je pripadalo Acoviću gdje je sada Omladinski park u Igalu. I Opština se potom žalila na tu presudu.

Za preostalo zemljište – dio između hotela “Igalo” i Jadranske magistrale na kome je izgrađeno nekoliko privatnih stambenih objekata, kao i za plažu, optužena je Opština Herceg Novi i u toku je prvostepeni postupak.

Pravnici objašnjavaju da bi u slučaju da “Vektra Boka” ode u stečaj, Opština Herceg Novi morala da plati tri miliona eura nasljednicima.

Još dvije atraktivne lokacije u Igalu potražuju pravni sljedbenici ranijih vlasnika

I nasljednici Vladete Savčića traže nadoknadu za zemljište na kome je izgrađena Prva faza Instituta “Dr Simo Milošević”, a prije Drugog svjetskog rata tu je radio hotel “Igalo”.

Savčić je bio i vlasnik još oko 40 hiljada kvadrata zemljišta u Igalu na kome je izgrađena vila “Galeb”, poznatija kao Titova vila, koja je sada u sastavu Instituta Igalo.

Vladeta Savčić je tridesetih godina prošlog vijeka planirao i pregovarao sa jednim biznismenom o plasiranju kapitala u Monte Karlo. Došlo je do neslaganja među nesuđenim poslovnim partnerima i Savčić je odustao od pregovora uz konstataciju da je našao ljepše mjesto od Monte Karla gdje će uložiti kapital, a to je Herceg Novi. Savčić je sa poslovnim prijateljem inženjerom Nikolom Stankovićem kupio bivši park hotela “Boka” sa dva pripadajuća objekta u centru Herceg Novog, a sa Stankovićem je bio i vlasnik hotela “Jadran”.

Posao težak 60 miliona eura: Kompjuterska animacija budućeg hotela na mjestu sadašnjeg Igala

Savčiću je poslije Drugog svjetskog rata konfiskovana sva imovina, a on se sa suprugom Bosiljkom iselio u Južnoafričku uniju. Tadašnje jugoslovenske vlasti su Savčiću 1950. godine uputile poziv da se vrati u zemlju i upravlja nekom od fabrika, koje su prije Drugog svjetskog rata bile u njegovom vlasništvu, što je on to odbio.

“Odlukom Višeg suda u Beogradu 2008. godine utvrđena je ništavnost konfiskacije imovine Savčića, pa time i sve njene pravne posljedice”, objašnjava advokat Šimrak, koji zastupa njegove pravne nasljednike. S obzirom na međunarodni ugovor između Srbije i Crne Gore o međusobnom priznavanju sudskih odluka, ona je postala punovažna i u Crnoj Gori. “To je bio osnov za pokretanje sudskog postupka i zahtjev za nadoknadu za otuđenu zemlju”, naveo je Šimrak.

Savčić i Acović predratni milijarderi

Porodice Savčić i Acović bile su vlasnici vila na Dedinju, Senjaku, Topčideru i Košutnjaku, puno zgrada na Dorćolu, Savskom vencu i u krugu dvojke na Starom gradu, industrijskih objekata, osiguravajućih društava, skladišta, cementare, fabrike, dobrog dijela Novog Beograda, kao i banaka.

U njihovoj banci akcionari su bili Koča Popović i Moša Pijade. Među njihovim vilama bila je i ona u Užičkoj 15, u kojoj su tokom Drugog svjetskog rata živjeli komandanti njemačke vojske, Fon Ler i Nojhauzer, a poslije rata su rekvirirane i spojene u cjelinu za Josipa Broza Tita.

Njihova predratna imovina procijenjena je na ondašnjih 970 miliona dolara. Kraj rata porodica Acović je dočekala u Beogradu, a poslije oslobođenja inženjer Aleksandar Acović je lišen kompletne svoje imovine, ali je do kraja karijere zauzimao direktorske funkcije. Umro je 1957. godine u Beogradu.

Sinovi Radisav i Miloš diplomirali su na Građevinskom fakultetu u Beogradu, a krajem pedesetih godina definitivno su se nastanili u Švajcarskoj - Miloš u Nojšatelu, a Radisav u Ženevi.

Novi „Splendid” u planu

Na površini od oko dva hektara, na mjestu polusrušenog hotela “Igalo”, prema idejnom projektu nagrađenom na međunarodnom konkursu, planirana je izgradnja kompleksa od oko 36 hiljada kvadrata sa osam nadzemnih i dvije podzemne etaže. U skladu sa zahtjevom konkursa, projekat je osmišljen kao kompleks u čijem sastavu je 200 soba u kategoriji pet zvjezdica, sadržaji ugostiteljstva, rekreacije, velnesa, trgovine i kulture, kao i poslovni prostori.

Prema nekim procjenama, izgradnja novog hotela “Igalo”, koji bi bio u rangu budvanskog “Splendida”, koštao bi oko 60 miliona eura. Projekat je pompezno predstavljen prije dvije i po godine i najavljeno je traženje strateškog partnera i početak gradnje, ali je na tome i ostalo.

Galerija

Bonus video: