Služba za unutrašnju reviziju Univerziteta Crne Gore (UCG) utvrdila je tokom novembra da je Pravni fakultet, prilikom javnih nabavki robe, usluga i radova za proteklih godinu dana, mimo zakona potrošio skoro 150.000 eura.
Služba za unutrašnju reviziju radila je po nalogu Upravljačkog tijela Pravnog fakulteta od 14. novembra, reviziju za period od 1. septembra 2011. do 01. oktobra 2012. godine, kada je fakultetom upravljao smijenjeni dekan Drago Radulović. Pored nepravilnosti u realizovanju javnih nabavki, utvrđene su i nezakonitosti prilikom zapošljavanja spoljnih profesora, angažovanja vannastavnog osoblja, kao i rada komisija. Radulović juče nije htio da se oglašava povodom ovog nalaza.
U Izvještaju o reviziji, u koji su “Vijesti” imale uvid, piše da je za prošlu godinu bila predviđena nabavka robe u vrijednosti od 77.000 i usluga od 15.000 eura, te da su sprovedene četiri nabavke šoping metodom za koje nijesu dostavljeni na uvid ugovori sa dobavljačima. To bi moglo da znači da su nadležni za javne nabavke na Pravnom fakultetu potrebne robe i usluge nabavljali neposrednom pogodbom, što nije bilo u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama.
"Po računovodstvenoj bazi podataka, ukupno ostvareni izdaci za nabavku robe i usluga u toj godini su 106.662 eura. Prema članu 78 Zakona o javnim nabavkama koji je bio na snazi do 01. 01. 2012. godine neposrednim sporazumom se moglo realizovati 10 odsto od ukupnog budžeta nabavki, što znači da je u odnosu na ukupno izvršenje za prošlu godinu neposrednim sporazumom realizovano za 79.288 eura više od zakonom utvrđenog limita", piše u Izvještaju, koji je potpisala Sonja Raičević.
U dokumentu stoji da je mimo zakona potrošen i novac za nabavku robe, plaćanje usluga i radova za 2012. godinu. Planirano je da ove godine za nabavku robe bude utrošeno 90.000, usluga 63.000 i na radove 60.000 eura. Ukupna vrijednost nabavki neposrednim sporazumom je 80.027 eura, od čega je 64.661 na usluge, robu 11.243 i radove 4.122 eura.
"S obzirom na to da prema Zakonu o javnim nabavkama ukupna godišnja vrijednosti javnih nabavki primjenom neposrednog sporazuma ne može da prelazi 10 odsto izvršenog budžeta za javne nabavke ukoliko budžet iznosi do 200.000 eura".
"S obzirom na to da je budžet za javne nabavke Pravnog fakulteta u prethodnoj godini bio 106.662 eura, neposrednim sporazumom je dozvoljena nabavka u vrijednosti 10.666 eura, što znači da je premašen zakonski limit za 69.857 eura", piše u izvještaju.
Iz Centra za građansko obrazovanje ranije su upozorili da se istrage na Pravnom ne smije zaustaviti na doskorašnjem dekanu, nego da se moraju ispitati sumnjivi poslovi njegovog prethodnika Ranka Mujovića.
Formali komisije i plaćali mimo propisa
Revizijom je utvrđeno da je odlukom dekana od 6. septembra 2011. godine van snage stavljeno 11 odluka o radu stalnih komisija i tri rješenja o redovnim naknadama iz prethodne tri godine. Tokom kontrolisanog perioda 2011. i 2012. godine formirane su dvije stalne (Komisija za obezbjeđenje i unaprijeđenje sistema i kvaliteta i Komisija za postdiplomske studije) i dvije povremene komsije (za odbranu magistarskih teza i samoevalucioni tim).
"Odlukama o formiranju stalnih komisija naknada za nastavni kadar iznosi 200, a za neakademsko osoblje 100 eura počev od 1. septembra prošle godine. Utvrđeno je da odluke o formiranju stalnih komisija nijesu usklađene sa Odlukom o kriterijumima za utvrđivanje visine naknade za rad člana komisije, radnog tijela ili drugog oblika rada Univerziteta CG od 30. maja 2012. godine, kojom je utvrđeno da se naknada određuje i isplaćuje na vrijeme do šest mjeseci i da se može ostvariti samo po osnovu rada u jednom radnom timu", piše u izvještaju.
Angažovali 28 spoljnih saradnika i dali im 36.000
U izvještaju se ističe da osam profesora i saradnika koji su bez ugovora radili na Pravnom fakultetu nijesu jedini. Utvrđeno je i da je u periodu od 1. septembra 2011. do 1. oktobra 2012. godine na osnovu računovodstvene evidencije Glavne knjige Pravnog fakulteta i baze podataka Centra za informacioni sistem UCG, na toj univerzitetskoj jedinici bilo angažovano 28 spoljnih saradnika, a za 13 od njih ne može se utvrditi pravni osnov angažovanja.
Napominje se da fakultet ne raspolaže zaključenim ugovorima, a zbog te neregularnosti revizor je procijenio da je neophodno utvrditi od kojeg su vremenskog perioda bili angažovani ti profesori.
Prema računovodstvenoj bazi podataka Glavne knjige pravnog fakulteta, ukupna neto nadoknada za tih 13 profesora iznosi 36.436 eura. Utvrđeno je i da sistem i pravni osnov obračuna naknade po odlukama ili rješenjima nije jasan, ni jedinstven. Osim što nijesu dostavljeni na uvid ugovori za veći broj nastavnika, ne može se ni utvrditi broj održanih časova.
Galerija
Bonus video: