Profesor Petar Živković kao dijete je i pio vodu iz Morače. Danas, tvrdi, u njoj nije sigurno ni ruke okvasiti.
Živković smatra da je Morača svake godine sve zagađenija, iako ove godine nije ispitivan kvalitet vode podgoričkih rijeka zbog nedostatka novca.
“Treba upozoriti građane da paze gdje se kupaju”, rekao je Živković “Vijestima”.
On je ispitivanja radio prethodnih 15 godina. Kako je rekao, prošle godine kvalitet Morače bio je nezadovoljavajući, a najveća zagađenost zabilježena je u blizini kolektora kod Kombinata aluminijuma.
Prije pet godina ispitivanja su pokazala da je voda Morače, od mjesta gdje se u nju uliva Zeta do Skalina, dobrog kvaliteta, a Živković upozorava da danas nije preporučivo kupanje skoro nigdje u podgoričkim rijekama.
“Zagađenost je svake godine sve veća”, rekao je Živković, upozorivši da će bez izgradnje kolektora za prečišćavanje otpadnih voda biti još i gore.
Spas od vrućine mnogi traže na rijeci
Prije pet godina istraživanja su pokazala veliki nivo zagađenosti u toku rijeke Morače pored Stare varoši, gdje se otpadne vode iz naselja izlivaju u rijeku zbog nepostojanja kanalizacije i kolektora.
Živković je pojasnio da rijeka Zeta i te kako utiče na zagađenost Morače.
“Kompletan kanalizacioni otpad iz Nikšića i Danilovgrada odlazi u rijeku. Ukoliko se ne riješi pitanje postrojenja za prečišćavanje vode, stanje će se pogoršavati”, rekao je Živković.
Morača je prošle godine najmanje bila zagađena u toku kraj gradske plaže u Momišićima. Živković, međutim, tvrdi da kvalitet vode ni tamo nije bio na zavidnom nivou.
On je istakao da bi svaka dva-tri mjeseca trebalo raditi ispitivanja, jer stanje u tekućim vodama varira.
Stručnjaci tvrde da zagađenost utiče i na riblji fond, pa tako visokokvalitetne vrste opstaju samo u čistim vodama.
Galerija
Bonus video: