To što američki Stejt department u izvještaju o trgovini ljudima pominje javne funkcionere ima veze sa slučajem “Afrodita” u kom su uhapšeni policijski službenici, smatra šef vladine kancelarije za borbu protiv trgovine ljudima Zoran Ulama. Za razliku od njega, direktorica Sigurne ženske kuće Ljiljana Raičević smatra da to ima veze sa slučajem Moldavke S. Č., koji nije do kraja rasvijetljen.
“U izvještaju eksplicitno nisu ništa rekli, ali koliko ja tumačim oni znaju da je nemoguće da se trgovina ljudima može obavljati bez znanja institucija. Mislim da se to odnosi na slučaj Moldavke Svetlane Čabotarenko koji nije nikad do kraja završen kao sudski slučaj.
Oni ga imaju pod crvenom zastavicom i stalno će se na njega vraćati. To je država mogla davno da riješi, ali se spetljala. Da su bili nevini bilo bi završeno, ali uobičajeno je kada ne znate kako da se nosite sa “poznatim imenima”, taj slučaj ostaje nerasvijetljen”, kazala je Raičević.
Zabrinjava reakcija vlasti
Slučaj S. Č., Moldavke u čijoj su seksualnoj eksploataciji navodno učestvovali i neki najviši državni funkcioneri, bio je aktuelan prije 10 godina, ali za iživljavanje nad njom niko nije osuđen.
Za Ljiljanu Raičević nije zabrinjavajući izvještaj već reakcija vlasti koja kaže da su zadovoljni izvještajem. “Dok god je u nekim slučajevima umiješana policija i određeni broj ljudi bez kojih ne možete raditi takav posao, to će se dešavati”, kazala je Raičević “Vijestima”.
Ulama tvrdi da izvještaj nema veze sa slučajem Moldavke S.Č. koja je tokom suđenja pominjala neka imena iz tužilaštva, politike, policije i biznisa
“Oni javnim funkcionerima tretiraju sve koji su u državnom aparatu, i visoke i niže funkcionere, a u tom dijelu pohvalili su naše aktivnosti koje smo imali u slučaju “Afrodita” kada su i službenici policije lišeni slobode. To nema nikakve veze sa slučajem “Moldavka””, kazao je Ulama “Vijestima”.
On smatra da je izvještaj objektivno prikazao sve aktivnosti koje su preduzimane na planu zaštite žrtava trgovine ljudima, kroz obezbjeđenje sigurnog smještaja i ostalih neophodnih mjera. Potvrđena je odlučnost Vlade i pohvaljene su aktivnosti na planu zaštite žrtava i jačanju svijesti društva o ovom fenomenu, naročito jačanja svijesti mladih.
Vlast zna što se dešava na jahtama, ali ništa ne preduzima
Raičević upozorava da se jako malo govori o jahting prostituciji. “To je veliki izvor zla. To nije individualno već ide preko nekoga, a to je trafiking.
To je ozbiljan problem koji zahtijeva strateški pristup koji naša država nema, ili ga mi ne znamo, ili da oni ne ističu”, upozorava Raičević.
Sigurna ženska kuća, kazala je ona, već godinama upozorava na pojave koje su “i običnom građaninu vidljive”: “Upozoravamo na veliki broj jahti na kojima su polu-gole ili gole mlade djevojke ili šetališta u Budvi gdje oko šipke igra još nerazvijena djevojčica.
Odgovornima u Budvi i Baru postavljali smo pitanja da li su te djevojčice pod narkoticima, jesu li ovisnice i rade to za malo para ili ih neko iskorišćava, ali nemamo kompletnog odgovora.
Očigledno je da trgovina ljudima ne mora da se dešava u lukama, već na jahtama, daleko od očiju vlasti, ali vlast to zna i ništa ne radi po tom pitanju”.
Galerija
Bonus video: