Najavljeni protesti radnika "Onogošta" odloženi

U maju 2009. uveden je stečaj, a u novembru iste godine stečaj sa ličnom upravom
0 komentar(a)
Onogošt, Foto: Luka Zeković
Onogošt, Foto: Luka Zeković
Ažurirano: 18.06.2012. 14:37h

Sastanak predstavnika Sindikata Hotelsko turističkog preduzeća "Onogošt" i Ministarstva turizma dao je pomak u pregovorima koji su "zapeli" 23. maja.

"Očekivali smo da će nas primiti ministar turizma pa je sastanak počeo dva sata kasnije. Međutim, umjesto njega dočekali su nas njegovi pomoćnici sa kojima smo razgovarali o aktuelnoj situaciji u preduzeću i prevazilaženju krize. Dogovoreno je do nas do 22. juna obavijeste o svim mogućnostima u pravcu rješavanja viška zaposlenih i statusa radnika koji ostaju", kazala je predsjednica SIndikata Zorka Niković.

Zbog toga će najavjeni dvosatni protesti koji su trebalo da počnu u utorak u 11 časova ispred Ministarstva turizma biti odložni.

"Ova procedura zahtijeva i vrijeme. Dobro je da smo krenuli sa razgovorima i vidjećemo šta će nam Ministarstvo turizma predložiti. Od njihovih predloga zavise i naši dalji koraci", kazala je Niković.

Radnici i Sindikat su tražili od Ministarstva da radnicima ponude adekvatan socijalni program, kao i da onima koji ostaju riješe status. U HTP Onogoštu, preduzeću čiji većinski vlasnik je bio HLT fond, je uveden stečaj 23. marta a radnici, koji su ponovo angažovani dva dana nakon uvođenja stečaja, plaše se da će nakon završetka sezone završiti na Birou rada, jer su svjesni činjenice da toliki broj zaposlenih Onogoštu nije potreban.

Zato traže otpremnine koje bi iznosile od 16.000 do 18.000 eura, a za odlazak iz preduzeća prijavilo se o oko 50 radnika. Za one koji ostaju traže riješen status. U Onogoštu su, nakon realizacije socijalnog programa i prodaje objekata, od 153 radnika ostala 82, od čega ih je u nikšićkom hotelu oko 40.

Za 29. jun zakazana je Skupština akcionara u Nikšiću pa Sindikat, imajući u vidu činjenicu da je skupština zakazana četiri dana nakon uvođenja klasičnog stečaja, poziva stečajni sud i stečajnog upravnika da ponište sve "nelegalne i nelegitimne odluke koje budu donesene na Skupštini akcionara".

"Jasno je da bivši nam vlasnici hoće još uvijek da kontrolišu objekte i radnike i ako nemaju nimalo moralnog prava da to rade. Svima je jasno da hoće da prodaju matični hotel "Onogošt" u Nikšiću kako bi razbili preduzeće a preostala dva objekta, koja su na na primorju,"debelo" unovčili, dok bi rasnike poslali na Biro rada bez otpremnine", kazala je Niković.

HLT fond je zbog duga od oko četiri miliona eura prije dvije godine zatražio uvođenje stečaja. U maju 2009. uveden je stečaj, a u novembru iste godine stečaj sa ličnom upravom. Zbog toga što nije postupio po nalogu suda i otklonio posljedice kršenja Plana lične uprave Privredni sud je 23. marta donio odluku o otvaranju klasičnog stečaja.

Od novembra 2002. godine do sada prodata su 23 objekta za 4,6 miliona eura, tako da HTP sada ima, pored matičnog hotela Onogošt u Nikšiću, još samo hotele u Sutomoru i u Risnu.

Bonus video: