Je li moglo bolje i brže?

Nakon masovnog ubistva ostaje pitanje da li je zbog pogrešne dojave lokalna patrola izgubila dragocjene minute da zaustavi Martinovića prije nego je, nakon zločina u kafani “Velestovo”, na još četiri lokacije u gradu lišio života još osam ljudi, među kojima i dvoje djece

81332 pregleda 28 reakcija 0 komentar(a)
Policajci na Cetinju dan nakon masakra, Foto: Luka Zekovic
Policajci na Cetinju dan nakon masakra, Foto: Luka Zekovic

Zločin u Medovini u ljeto 2022. godine otkrio je brojne slabosti sistema bezbjednosti, ali nakon nove tragedije na Cetinju čini se da je policija nešto efikasnije djelovala, blokirala grad, a potom sa svim operativnim jedinicama krenula u potjeru za osumnjičenim Acom Martinovićem (45).

Prvog januarskog dana, kako je pojasnio v.d. šefa policije Lazar Šćepanović, policiji je u 17.26 časova prijavljena pucnjava u kafani, ali je prvobitno data pogrešna lokacija pa je patrola pošla u Bajice, umjesto u centar grada.

“Došlo je do nepotpune informacije kojom je ukazano na lokaciju izvršenja krivičnog djela u mjestu Bajice na koju su upućene dvije patrole i starješina”, naveo je Šćepanović.

Zbog te zabune lokalna patrola moguće da je izgubila dragocjene minute da zaustavi Martinovića prije nego je, nakon ubistva u kafani “Velestovo”, otišao na još četiri lokacije u gradu i ubio još osam ljudi, među kojima i dvoje djece.

Da je brže i efikasnije blokiran grad, te da je u prvih pola sata bilo više lokalne policije na ključnim punktovima u gradu moguće da bi neko prije zaustavio Martinovića, koji je, kako vjeruje UP, za oko pola sata ubio 12 sugrađana i ranio njih četvoro.

Policija je za razliku od Medovine, kada je bez ikakvog protokola i jasnih procedura za reagovanje u visokorizičnim situacijama satima ćutala o zločinu, ovog puta bolje i brže komunicirala s javnošću - u nekoliko navrata saopštavali su osnovne podatke o događaju, izdavali upozorenje da građani Cetinja ostanu u kućama, a organizovane su i dvije konferencije za medije...

I pored toga, tek dva sata nakon zločina policija je objavila ime i fotografiju osumnjičenog, iako bi u ovakvim kriznim situacijama zbog upozorenja i bezbjednosti građana to moralo da se uradi odmah.

Lokalni i drugi službenici policije, koji su bili angažovani preksinoć na Cetinju, imali su zaštitnu opremu - pancire i šljemove, ali i dugo naoružanje međutim zbog višegodišnjeg odliva policijskog kadra, ali i činjenice da su policajci zbog proslava Nove godine bili mahom na primorju, ponovo je u prvim satima falilo službenika.

Policajci iz redovnog sastava nijesu imali opremu za rad u noćnim uslovima - ručne lampe, reflektore za osvjetljenje i pretragu većih površina, uređaje za noćno osmatranje...

Osim toga, pozornička i patrolna djelatnost je zamrla u svim gradovima, a taktičke ili vatrene obuke redovnog sastava, kako je bilo planirano nakon Medovine, samo su sporadično organizovane u kampu specijalnih snaga.

Upravo kadrovski deficit na Cetinju doveo je do manjka prisutnosti policije na ulicama, preventivnog rada i kontrole, kontakta sa građanima...

Decenijama zapušteni sistem, ali i zakonske izmjene po kojima su službenici pod povoljnijim uslovima godinama išli u penziju, doveo je do toga da Uprava policije tenutno ima 2.000 manje policijskih službenika.

“Nemamo trenutno pozornike na teritoriji Crne Gore. Nadležni organi su kandidovali set zakona u popunjavanju kadrovskog deficita u UP, ali u određenom segmentu nijesmo naišli na razumijevanje upskos brojnim apelima. Pozivam nadležne državne organe da podrže zahtjev UP, koja se suočava sa najvećim deficitom, majkom od 2.000 službenika, kako bi adekvatno izvršili postavku službe i odgovorili zadatku”, kazao je Šćepanović.

On je naglasio da “ovo krivično djelo ne bi mogao spriječiti niko sve i da je bilo pozornika”...

“Jer je izostala pravovremena reakcija onih lica koja su bila prisutna, a koja su poznavala profil Martinovića, djelovanje... da su u tom momentu prijavli možda bi se spriječio krvavi pir”, naglasio je v.d. šefa policije.

Više od pet sati nakon što je izvršio jedan od najvećih zločina u novijoj crnogorskoj istoriji Aco Martinović je uz pomoć termovizijske kamere uočen u blizini porodične kuće.

Upućeni u bezbjednosni sistem tvrde da UP fali veća količina opreme i savremenije tehnike u svim organizacionim cjelinama, jer su dronovi i termovizijske kamere koji su preksinoć korišćeni na Cetinju morali da se donesu iz Podgorice...

I dalje zbog nedostatka potrebnog broja policijskih službenika u svim organizacionim cjelinamam pa i Cetinju, nedostaje vidljiva prisutnost policije na ulicama, pozornika, pa samim tim nedovoljne preventivene aktivnosti ili kontrole.

MUP bez revizije ko u Crnoj Gori ima dozvolu za oružje

Ministarstvo unutrašnjih poslova od zločina u Medovini nije završio najavljene izmjene Zakona o oružju.

Iako je to tada najavljeno kao jedan od prioriteta u radu još nije izvršena revizija ko sve u Crnoj Gori ima vatreno oružje sa važećom dozvolom.

Osim toga izostale su i dodatne provjere osoba koje već imaju dozvolu za oružje - vanredni ljekarski pregledi, bezbjednosne provjere.

Bonus video: