Prodaja domaćih sireva drastično je opala zbog nelojalne konkurencije i pojave kju groznice u centralnom dijelu države. Dodatni problem za proizvođače sira u Pljevljima i uopšte na sjeveru Crne Gore je što Mljekara Mapa internacional iz Pavinog polja najavila da prekidanje otkupa zbog velikih zaliha sira.
To je kazao predsjednik Unije stočara sjevera Crne Gore i jedan od većih poljoprivrednih proizvođača u opštini Pljevlja Milko Živković.
Sa tim problemom upoznao je i ministra poljoprivrede šumarstva i vodoprivrede Vladimira Jokovića, ali, kako ističe, nije dobio adekvatan odgovor.
Tvrdi da uvoznički lobi vlada institucijama države i guši proizvodnju mlijeka u Crnoj Gori, a da niko ništa ne preduzima da se to promijeni.
“Logičan zaključak je da uvoznički lobi vlada institucijama države. Očekivalo se da će, kada se demontira DPS hobotnica, crnogorskoj poljoprivredi doći bolji dani. Nažalost, nastavilo se istim tempom uništavanje crnogorskog sela. Pozivam premijera (Milojka) Spajića i ministra (Vladimira) Jokovića da umjesto novogodišnje čestitke crnogorskim stočarima kažu da li Crnoj Gori treba stočarstvo ili ne. Ako treba, mora mu se osloboditi prostor na tržištu sopstvene države, a ako ne, da 2025. bude godina gašenja stočarstva u Crnoj Gori”, rekao je Živković.
Kazao je da je Mljekara Mapa internacional iz Pavinog polja najavila da će 1, 2, 6. i 7. januara prekinuti kompletan otkup mlijeka zbog velikih zaliha sira koje su 29. decembra iznosili 11, 6 tona. Živković dodaje da je upitno da li će otkupljivač i u narednom periodu otkupljivati mlijeko, jer će to zavisiti da li će uspjeti da proda makar dio sira koje ima na zalihama.
Ističe i da su u sličnom problemu i ostale sirare u Crnoj Gori.
“Mljekara Mapa internacional iz Pavinog polja već 13 godina radi otkup i preradu mlijeka u Bijelom Polju i Pljevljima. Od oko 40 kooperanata otkupila je 875.000 litara mlijeka i preradila u proizvode vrhunskog kvaliteta kajmak, lisnati i polumasni sir. Plasman proizvoda otežan je od samog početka, ali je proizvodnja mogla da se održava, što je imalo i pozitivne efekte na kooperante, koji su imali siguran plasman mlijeka i u skladu sa tim organizovali svoju proizvodnju često proširujući svoje farme. Zbog nelojalne konkurencije uvoznih sireva, često i sa damping cijenama, i pojave kju groznice u centralnom dijelu, koja zloupotrebljena od nekih, prodaja domaćih sireva je radikalno smanjena. Nagomilane zalihe su bile razlog što je oko 10 malih proizvođača kooperanata ove mljekare, moralo da bude isključeno, još prije više od mjesec, što je stvorilo opravdan revolt proizvođača i nezadovoljstvo, kako sa otkupljivačem, tako i sa institucijama nadležnim za ovu oblast”, rekao je Živković koji dnevno ovoj mljekari isporučuje oko 160 litara mlijeka.
Na prostoru opštine Pljevlja, dodaje on, otkupljivač ima od 25 do 30 kooperanata, od kojih je u ovoj godini otkupio 682.000 litara mlijeka.
“Stanje zaliha proizvoda u fabrici na dan 29.12. je 11.600 kilograma što je razlog da će prekinuti kompletan otkup mlijeka 1,2, 6. i 7. januara naredne godine. Kakve će posljedice to imati na proizvođače suvišno je komentarisati. Prinuđeni smo prosuti, kvalitetno, teško proizvedeno mlijeko, dok na drugoj strani uvozimo proizvode čije porijeklo ne znamo. Napomenuću da je veliki procenat mlijeka proizvedenog na sjeveru Crne Gore potpuno organsko mlijeko, dok od kju groznice nije bilo ni traga. Problem je lako riješiti ako ima volje kod onih koji odlučuju, a to je blago usporavanje uvoza. Vidljivo je da nadležne institucije ne pokušavaju da pospješe potrošački partiotizam, odnosno da motivišu građane da kupuju domaće proizvode, kao što su to uradile susjedne zemlje. Svim građanima srećna Nova godina sa porukom kupujte domaće, a kolegama poljoprivednicima želim rodnu i berićetnu godinu”, rekao je Živković.
Bonus video: