Rad u nekom od luksuznih hotela u Ujedinjenim Arapskim Emiratima za dvadesettrogodišnju Aleksandru Davić već dva mjeseca nije samo maštanje, već, kako je kazala, "prvo pravo radno iskustvo".
Mlada Podgoričanka radi kao hostesa u restoranu i dio je tima elitnog hotela "Iberotel Miramar Al Aqah Beach Resort" u najmlađem od sedam Emirata Fudžariju.
"U Emiratima sam tek nešto više od dva mjeseca koja su bila prilično burna, zbog svih promjena koje su uslijedile, ali i veoma značajna za mene, jer mi je ovo prvo pravo radno iskustvo. Prethodno sam, nakon srednje škole, radila sezonski u hotelu "Premier Best Western" u Podgorici i taj rad mogu nazvati nekom vrstom pripreme za fakultet turizma, a tokom studiranja smo imali praksu u hotelu "Princess" u Baru", kazala je ona.
Da sticanje znanja i vještina van Crne Gore ne mora biti samo neostvarena želja pokazuje Aleksandrin primjer koja je ugovor o radu potpisala na period od dvije godine. Kako je kazala trenutno upoznaje ljude, kulturu i njihov način života.
Plate veće, disciplina bolja
Prema riječima Davić, za razliku od Crne Gore u Emiratima je drugačija radna atmosfera, plate su veće, ali disciplina zaposlenih bolja.
"Već prvog dana se može osjetiti značajna razlika. Jako vode računa o zaposlenima, imamo dosta organizovanih treninga, časove engleskog i ruskog, sastanke, obuke, jednom mjesečno organizujemo i zabavu za osoblje u hotelu. Prvi put imam priliku da radim, ali i živim sa ljudima iz Indonezije, Uzbekistana, Filipina, Egipta, Maroka...Ovo je veliki izazov, ali to čini posao i život ovdje zanimljivijim", priča Davić.
Jako vode računa o zaposlenima, imamo dosta organizovanih treninga, časove engleskog i ruskog, sastanke, obuke, jednom mjesečno organizujemo i zabavu za osoblje
Pored mjesečnog primanja zaposleni u hotelu imaju dodatak koji zavisi od popunjenosti hotela, dok, kako je kazala ona, uredno plaćaju i prekovremene sate i poznavanje stranih jezika.
Rad i trud se, priča Davić, u Emiratima brzo isplati.
"U početku sam bila skeptična po pitanju unapređenja, ali sam se na ličnom primjeru uvjerila da se pravi rad i trud zaista cijeni i da je lepeza mogućnosti mnogo šira ukoliko ste voljni da date sve od sebe, pa su i mogućnosti za napredovanje mnogo veće. Ovo za mene nije samo radno već i životno iskustvo", priča ona.
Mladi zaiteresovani za rad u inostranstvu
To što mladima koji žele da rade u turizmu u Crnoj Gori nedostaje praksa i što rijetko ko može priuštiti usavršavanje u inostranstvu podstaklo je Veru Leković da sa kćerkom Lucijom otvori Agenciju za zapošljavanje i praksu van Crne Gore "Rojal Hjuman risorts", a narednih dana očekuje licencu za rad.
Upravo je Davić prva Crnogorka koja je uz pomoć Leković otišla na usavršavanje. Leković je turistička radnica 30 godina, a njena je kćerka zaposlena kao menadžer prodaje u "Meriot" hotelu u Dubajiu.
Kako je ona ispričala "Vijestima" ideja za ponudu poslova i praksi na tržištu Crne Gore javila se nakon što su drugovi njene kćerke kroz šalu pitali da im sredi posao na mjestima gdje je ona radila Dubajiu, Krfu, Kanarima, Švajcarskoj i Španiji.
Interesovanje mladih je veliko, priča Lekić, a hotelima u Emiratima nedostaju različiti kadrovi: kuvari, konobari, recepcioneri, hostese, zaposleni u vešeraju, ali i supervizori i asistenati menadžera.
Hotelima u Emiratima nedostaju različiti kadrovi kuvari, konobari, recepcioneri, hostese, zaposleni u vešeraju, ali i supervizori i asistenati menadžera
"Najviše se traže hostese za hotele sa pet zvjezdica. Interesovanje je veliko, javljaju se i ljudi iz Srbije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine. Mnogima plate nijesu važne koliko dobra pozicija i stručno usavršavanje u takvim hotelima", kazala je Lekić.
Osim Davić, koja već radi u Emiratima, još šest ili sedam crnogorskih državaljana čeka ugovor za hotele u Abu Dabiju, Dubaiju i Kataru. Lekić je istakla da se uglavnom radi o fakultetski obrazovanim ljudima sa diplomama turizma i ekonomije. Ona je objasnila da agencija sarađuje direktno sa hotelima iz Emirata i traži radnike prema listi zanimanja koja im šalju, ali i da sarađuju sa Agencijom za zapošljavanje iz Dubaija. Lekić je planirala i mogućnost uvođenja školovanja i specijalističkih studija iz hotelijerstva na prestižnim fakultetima u Švajcarskoj, Kini, Španiji, i Njemačkoj.
Nedostatak prakse smeta hotelijerima
Nedostatak praktičnih znanja i vještina odmaže mladim ljudima prilikom apliciranja za posao u Emiratima.
Kako je "Vijestima" kazala Leković, zahtjevi hotela sa kojima sarađuje znatno su jači od kadrova koji postoje na crnogorskom tržištu.
Ona je dodala da su praktična znanja stečena tokom studija jača preporuka od teorije učene na fakultetu.
"Naši fakulteti ne pružaju praksu studentima, i ako je imaju jako je kratka, nije obavezna i ne kontroliše se. I sama sam bila u prilici da potpišem potvrdu da je praksa odrađena, a da se student nije ni pojavio i to bi trebalo promijeniti", objašnjava Leković.
Intervju telefonski
Intervju za posao u Emiratima zainteresovani obavljaju telefonski, nakon čega poslodavci šalju predugovor na potpisivanje, zatim slijedi potpisivanje ugovora i od strane agencije, a budući radnici dobijaju pozivno pismo, vizu i avio kartu.
"Uslovi koje je meni postavila agencija iz Dubaija i od čega ja imam kao subagent procenat je dio novca koji se plaća prilikom apliciranja, dok drugu polovinu zainteresovani daju prilikom dobijanja ugovora. Cijene se razlikuju oni koji imaju niže zarade i kvalifikacije plaćaju 280 eura, a oni koji pokrivaju jače funkcije 800 eura na dvije rate", priča Leković.
Galerija
Bonus video: