Na Svjetski dan zaštite životne sredine, dr Aleksandar Joksimović, direktor kotorskog Instituta za biologiju mora apelovao je posebno na zaštitu Bokokotorskog zaliva, jednog od 25 najljepših na svijetu, čije obale treba sačuvati od nekontrolisane gradnje, prenosi Skala radio.
Posebno je važan segment izgradnje kanalizacionog sistema u Kotoru, koji je u završnoj fazi, čime će se očistiti zaliv i podspješiti razvoj živog svijeta u moru.
Joksimović je podsjetio na ideju u koju, kako kaže, apsolutno vjeruje, a to je akvarijum u Bokokotorskom zalivu zašto postoje svi uslovi, tim prije što ekološka Crna Gora nema morski akvarijum čije je mjesto upravo u Kotoru.
Stručnjaci u Rimu su prepoznali Kotor kao budući centar za očuvanje biodiverziteta i taj budući morski akvarijum u Boki bio bi komponenta edukativno-naučnog centra, ali i turistička atrakcija.
Stručnjaci u Rimu su prepoznali Kotor kao budući centar za očuvanje biodiverziteta i taj budući morski akvarijum u Boki bio bi komponenta edukativno-naučnog centra, ali i turistička atrakcija
To su pojedine vrste riba, puževa, morskih ježeva, školjki od kojih su na sreću ostrige ponovo vraćene, i zaliv je pravo stanište mušulja i kamenica koje su poseban segment turističke ponude, podsjetio je Joksimović.
On je najavio i učešće delegacije Crne Gore na forumu privrednih komora koji se ovih dana održava u Brindiziju u Italiji.
Naša delegacija će učestvovati na šest radnih stolova, a od posebne važnosti su okrugli stolovi posvećeni zaštiti životne sredine.
Sto za ribarstvo i marikulturu vodiće dr Joksimović iz kotorskog Instituta.
Posebna sesija u Brindiziju biće posvećena temama koje su od interesa jadranskih zemalja, a to je transport, komunikacija, žensko preduzetništvo i saradnja u dijelu poljoprivrede i to maslinarstva i vinogradarstva.
Domaćin ovom skupu prošle godine bila je Crna Gora, to jest Privredna komora, podsjetio je Joksimović.
Bonus video: