CG poklonila podmornicu Srbiji, Hrvati tvrde da je njihova

Još nije definisano kada će podmornica P-911, koja predstavlja muzejski eksponat, stići na prostor Srbije
234 pregleda 25 komentar(a)
Podmornica, Foto: Željko Komnenović
Podmornica, Foto: Željko Komnenović
Ažurirano: 26.05.2012. 15:17h

Crnogorsko ministarstvo odbrane poklonilo je kolegama u Srbiji takozvanu džepnu podmornicu koju je sredinom osamdestih godina prošlog vijeka koristila Jugoslovenska narodna armija.„Ministarstvo odbrane Srbije prihvatilo je poklon i sada se razmatraju načini transporta tog plovila, kao i lokacija gdje će biti smještena“, rekao je Tanjugu predstavnik tog resora, Milivoje Pajović.On je naveo da je jedna od mogućnosti da podmornica bude smještena na nekom od prostora koji koristi Rječna flotila Vojske Srbije.Prema njegovim riječima, još nije definisano kada će podmornica P-911, koja predstavlja muzejski eksponat, stići na prostor Srbije.

Komplikovane za transport

Podmornice P-911 služile su za plovidbu Jadranom, a bile su namijenjene da u slučaju rata prevoze diverzante koji bi postavili manja minska polja. Te podmornice, dugačke 18,8, široke 2,7 i visoke 3,4 metra je projektovao Brodarski institut iz Zagreba, a sagrađene su u splitskom brodogradilištu Brodosplit.Iako nazivane ’džepnim’ zbog malog gabarita u odnosu na ostale klase tih plovila, kao i jer su ih opsluživala četiri člana posade, podmornice P-911 teške su stotinak tona i zbog toga veoma komplikovane za transport.Crna Gora je jednu od njih sredinom aprila prošle godine poklonila Sloveniji, koja je smjestila u vojni muzej u gradiću Pivka.

"Slobodna Dalmacija" piše da će ponovnim poklanjanjem podmornice Crna Gora ponovno prekršiti pravila o sukcesiji vojne imovine bivše Jugoslavije.

"Ne bi to bila provokacija hrvatskoj spoljnoj politici da nije riječ o podmornicama čija je ratna luka Lora u Splitu, po Flotnoj listi JRM-a, do 1991. godine bila matična luka. Prema pravilima sukcesije, preciznije rečeno, podmornica se smatra hrvatskim vlasništvom", pišu hrvatski mediji.

"Hrvatska je zainteresovana za to da proces sukcesije vojne imovine bivše JNA počne što prije, i s tim u vezi Ministarstvo obrane Hrvatske i nadležna služba za sukcesiju vojne imovine vode detaljnu dokumentaciju, te prate proces neovlaštenog oduzimanja vojne imovine bivše JNA", kazao je portparol Ministarstva Berislav Živković.

Bonus video: