Od 82 obuhvaćene plaže na crnogorskom primorju, voda je odličnog kvaliteta na tri četvrtine plaža, a na ostalim dobrog ili zadovoljavajućeg, navodi se u izvještaju Evropske agencije za životnu okolinu "Kvalitet vode na evropskim kupalištima u 2011".
Voda je odličnog kvaliteta na 73 odsto plaža, a na ostatku dobrog ili zadovoljavajućeg, prenio je preni je portal EurActiv Srbija. Crna Gora je Komisiji prvi put 2010. podnijela izvještaj o kvalitetu vode.
Na primjer, kako se navodi, kvalitet vode na Petrovačkoj plaži ili u Rafailovićima je odličan. U regionu Herceg Novog, od 20 plaža, voda na 60 odsto njih je odličnog kvaliteta, 30 odsto dobrog ili zadovoljavajućeg, a sa 10 odsto nije uzeto dovoljno uzoraka.
Na sedam plaža oko Kotora, u 2011. više od 20 odsto vode je odlično, a ostatak kupališta ima ocjenu dobar ili zadovoljavajući. To je unapređenje u odnosu na 2010. kada je kvalitet vode na svim plažama u kotorskom kraju bio zadovoljavajući.
Velika plaža u Ulcinju
Na plažama oko Bara apsolutno sve plaže imaju odličnu vodu za kupanje, dok na 13 plaža Ulcinja više od 70 odsto vode je odličnog kvaliteta što je takođe napredak u poređenju sa 2010. kad je voda na svim plažama ocijenjena sa "dobar" ili "zadovoljavajući".
Plaže Kipra, Hrvatske, Malte i Grčke imaju najčistiju vodu jer je više od 90 odsto mjesta za kupanje u ovim zemljama zadovoljilo najviše standarde kvaliteta i dobilo ocjenu odličan, navodi se u izvještaju.
Sa druge strane, Holandija, Bugarska, Letonija, Luksemburg i Belgija imaju relativno mali broj kupališta koji zadovoljavaju osnovne parametre kvaliteta, naročito plaže na rijekama i jezerima.
Evropska agencija za životnu okolinu i Evropska komisija objavljuju godišnji izvještaj o kvalitetu vode na više od 22.000 mjesta za kupanje, uključujući mora, okean, rijeke i jezera, ali ne i bazene i banje. Ovogodišnji izvještaj "Kvalitet vode na evropskim kupalištima u 2011" obuhvata 27 članica EU, Hrvatsku, Crnu Goru i Švajcarsku.
Strogi standardi za plaže
Komesar za životnu okolinu Janez Potočnik izrazio je zadovoljstvo što je kvalitet vode u globalu na visokom nivou i što se popravlja posljednjih godina.
"Velika većina Evropljana je zabrinuta za kvalitet Evrope, i žele više informacija o tome", dodao je on.
Profesor Žaklin MekGlejd (Jacqueline McGlade), izvršni direktor Evropske agencije za životnu energiju navela je da u nekim zemljama i dalje ima problema sa zagađenjem vode i plaža zbog poljoprivrede i kanalizacije.
Na Malti, u Rumuniji, Sloveniji i Hrvatskoj sva kupališta zadovoljavaju osnovne standarde kvaliteta.
Na Kipru, u Grčkoj, Irskoj, Austriji, Posljkoj, Crnoj Gori, Velikoj Britaniji, Slovačkoj, Bugarskoj, Estoniji, Portugaliji i Nemačkoj više od 95 odsto kupališta zadovoljava obavezne vrijednosti kvaliteta.
Voda za kupanje u EU mora biti u skladu sa standardima koje predviđa Direktiva o vodi za kupanje iz 2006. a koja se mora u potpunosti primijeniti do decembra 2014.
Kvalitet vode se ocjenjuje ocjenama odličan, dobar, zadovoljavajući ili loš. Direktiva obavezuje zemlje članice da do kraja sezone kupanja 2015. godine voda u svim kupalištima ima bar zadovoljavajući nivo kvaliteta.
Nova direktiva je stroža u poređenju sa prethodnom regulativom iz 1975. jer predviđa da članice redovno obavještavaju o prisustvu ešerihije i crevnog enterokokusa. Ove bakterije mogu biti pokazatelj zagađenja, uglavnom iz kanalizacije ili od životinjskog izmeta.
Prema direktivi, voda na plažama na moru je odličnog kvaliteta ako se u najmanje devet uzoraka od deset u 100 mililitara vode izbroji do 250 ešerihija koli, a najviše do 100 enterokokusa.
Direktivom je predviđeno i odokativno ocenjivanje kvaliteta vode, u smislu prisustva prljavštine ili stakla.
Dvije trećine mjesta za kupanje su plaže na moru i okeanu, a ostatak plaže na jezerima i rijekama. Najviše plaža je u Italiji, Grčkoj, Francuskoj i Španiji, dok Njemačka i Francuska prednjače po broju plaža na jezerima i rijekama.
Galerija
Bonus video: