I penzioneri izbjegavaju vakcine

Sve je više građana koji prije strahuju od vakcine, nego od same bolesti, zbog čega se u protekle četiri godine broj vakcinisanih konstantno smanjuje
61 pregleda 0 komentar(a)
Ažurirano: 13.04.2012. 18:03h

Trećina pacijenata manje podgoričkog Doma zdravlja vakcinisana je prošle i u prvoj polovini ove godine, u odnosu na pretprošlu godinu.

Sve je više građana koji prije strahuju od vakcine, nego od same bolesti, zbog čega se u protekle četiri godine broj vakcinisanih konstantno smanjuje.

Dok je, prema podacima Doma zdravlja, 2009. vakcinisano 9.099 osiguranika, sljedeće godine na to se odlučilo oko tri hiljade građana manje, te je vakcinu primilo 6.036 osoba.

Trend pada se i dalje nastavio, pa je za godinu dana i četiri mjeseca, od početka 2011. do juče, obavljen približno isti broj vakcinacija, koliko je za čitavu 2010.

Svjesni toga iz Doma zdravlja odgovaraju pacijente od sumnji da su vakcine opasne i neefikasne.

Nadležni očekuju efikasniju imunizaciju naredne zime kako bi se veći dio stanovništva na vrijeme zaštitio.

Neopravdani strah

Prvi čovjek Doma zdravlja dr Nebojša Kavarić objašnjava da vakcina treba prvenstveno da ublaži kliničku sliku, da smanji komplikacije, smrtnost, pa i troškove liječenja.

Odgovornost za sprovođenje boljeg programa imunizacije, po njegovom mišljenju, podjednako bi trebalo da snose sve zdravstvene institucije, dok bi vodeću ulogu trebalon da preuzmu mediji, koji bi morali da budu saveznici u promociji zdravlja.

"Podjelom odgovornosti i zajedničkim radom i saradnjom svih elemenata društva stvaraju se uslovi da nijedan život ne bude ugrožen od bolesti koje se mogu prevenirati imunizacijom. Neopravdanom strahu od vakcine mnogo je doprinijela medijska antikampanja koja se posljednjih godina vodi", smatra Kavarić.

On je dodao da je vakcinacija jedna od najefikasnijih mjera zdravstvene zaštite, te da se time značajno smanjuje smrtnost kod građana.

On je dodao da je vakcinacija jedna od najefikasnijih mjera zdravstvene zaštite, te da se time značajno smanjuje smrtnost kod građana.

"Mnogi kao razlog za nevakcinisanje, posebno djece, navode strah od eventualnih neželjenih postvakcinalnih reakcija. U suštini, ozbiljne reakcije nakon davanja vakcine su rijetke, dok se blage mogu očekivati sa veoma niskom učestalošću. Porastom kolektivnog imuniteta štite se i one osobe koje nijesu vakcinisane", kazao je Kavarić.

Građani nemaju povjerenja

Kavarić je podsjetio da je imunizacija dovela do toga da od 2002. do 2010. godine u evropskom regionu Svjetske zdravstvene organizacije nije bilo autohtonih slučajeva dječje paralize, oboljenja od malih boginja smanjena su za više od 90 odsto, a spriječeno je da milioni ljudi godišnje obole ili postanu invalidi.

Dok nadleženi pozivaju na imunizaciju, posebno one kojie spadaju u rizične grupe, građani poručuju da im vakcina nije neophodna.

"Iskreno, nijesam imao povjerenja u tu vakcinu. Toliko se o tome spekuliše da mislim da većina građana sumnja u njihovu djelotvornost", prokomentarisao je kratko Podgoričanin Marko Asanović.

Penzioner Enver Hodžić kaže da se ranijih godina vakcinisao, ali da ove to nije učinio.

"Ne bježim od vakcine, ali uvijek me odgovore čekanja u ambulanti i strah da upravo tu ne zaradim neku virusnu prehladu", naveo je on.

Galerija

Bonus video: