U jedinici Hitne medicinske pomoći radi pet ljekara koji nemaju završenu specijalizaciju, već kurs iz urgentne medicine. Postoje tri prostorije za prijem pacijenata, dok je pravilnikom predviđeno pet prostorija.
To piše u zapisniku sa sastanka radne grupe Skupštine opštine Budva, u koji su „Vijesti“ imale uvid.
Radna grupa oformljena je na inicijativu opozicione partije SNP, nakon što je u maju lokalni parlament razmatrao izvještaj o radu JZU Dom zdravlja „Budva”.
Zapisnik sa sastanka, održanog prije mjesec dana, u kome su navedeni svi nedostaci sa kojima se suočava Hitna medicinska služba, potpisali su medicinski direktor Doma zdravlja dr Ranko Lakić, načelnica Hitne pomoći dr Dragana Stefanović, predsjednik radne grupe dr Božidar Vujičić, inače odbornik SNP-a, predsjednik SO Budva Krsto Ljubanović, dr Vesna Vučetić, odbornica DPS-a, kao i Tijana Kotarac, takođe iz najjače vladajuće partije.
Tokom ljeta dodatni timovi za hitnu
Iako su, nakon sezone, iz SNP-a upozorili da je Hitna služba praktično nesposobna da pruži na licu mjesta pomoć unesrećenim, jer nema reanomobil, što je, nakon velike medijske prašine, demantovano iz Zavoda za hitnu medicinsku pomoć (HMP Crne Gore), zapisnik sa sastanka na koji su svi stavili potpis, oslikava više nego tešku sliku u kojoj funkcioniše Hitna pomoć u metropoli turizma.
“Postoje dva tehnički ispravna vozila, od kojih je jedno kombi vozilo bez pogona na sva četiri točka i jedna ’lada niva’. Pravilnikom, Opštini Budva dodijeljena je jedna stanica za hitnu medicinsku pomoć, s obzirom na broj stanovnika”, piše u zapisniku, i dodaje da je realnost da u periodu turističke sezone u Budvi boravi gotovo sto hiljada ljudi.
Na osnovu diskusije i uvida u stvarno stanje tehničke opremljenosti Hitne pomoći, radna grupa je predložila da je za unapređenje funkcionisanja Hitne pomoći na teritoriji opštine Budva neophodno obezbijediti još dva kombi vozila tokom cijele godine, od kojih jedan reanomobil i jedno vozilo za transport pacijenata.
“Potrebno je tokom ljeta, u periodu od 1. maja do 1. oktobra, obezbijediti da u smjeni rade dva tima za hitnu medicinsku pomoć, a problem kadra bi se mogao riješiti na osnovu ispomoći”, zaključuje se u zapisniku.
Tako je govorio Stefanović
Direktor Zavoda za hitnu medicinsku pomoć, dr Saša Stefanović, je ranije za “Vijesti”, prilikom optužbi iz SNP-a, rekao da jedinica za HMP u Budvi raspolaže svom potrebnom opremom za reanimaciju pacijenata.
“Ekipe jedinice za HMP u Budvi su u toku jula i avgusta pregledale u ambulanti 4.260 pacijenata, što prosječno, po jednoj smjeni, koja radi 12 sati, iznosi 35 pacijenta. Do sada nijesmo imali primjedbe od pacijenata na rad naše službe, naprotiv, samo pohvale.
Jedinica za HMP u Budvi raspolaže sa reanimobilom ’sitroenom’ i ’ladom’ sa nosilima i podignutim krovom.
Oba vozila su tehnički ispravna i sigurna za transport osoblja i pacijenata. Jedinica za HMP u Budvi raspolaže svom potrebnom opremom za reanimaciju, koja je namijenjena specijalnom vozilu - reanimobilu, odnosno ima pokretni defibrilator, pokretni portabl EKG aparat, boce sa kiseonikom, set za intubaciju-laringoskop sa tubusima, šine za imobilizaciju, šancove kragne, torbu za povrede, potrebne ampule, infuzione rastvore i drugo.
Tako da nijesu tačne tvrdnje kako nema reanimobila ni potrebne opreme u njemu, što se može lako provjeriti”, kazao je Stefanović tada za “Vijesti”.
Manje sportu, više zdravstvu
Iz opozicionog SNP-a su saopštili „Vijestima“ da će tražiti od Opštine da se poveća iznos koji lokalna uprava odvaja za zdravstvo, te da se budžetom za narednu godinu opredijeli veća svota, dovoljna za kupovinu reanomobila.
“Nacrtom budžeta za narednu godinu, Opština je opredijelila za zdravstvenu zaštitu deset hiljada eura.
Predlažemo da se predviđena suma za sport, koja je 1,2 miliona eura, umanji, i određeni iznos prebaci za kupovinu vozila i osposobljavanje Hitne pomoći”, navodi se u predlogu SNP-a, koji će na javnoj raspravi, zakazanoj za petak, predložiti izmjenu budžeta.
Bonus video: