Odgovornost za kreiranje javnog mnjenja nešto je što je većina nas novinara, ali i medija, zaboravila. To je ono što su nas učili na studijama žurnalistike ili kad je većina nas počela da se bavi ovim poslom. Ta odgovornost podrazumjeva i slobodu u radu, koje je sve manje, što se konstatuje u brojnim izvještajima a što mi koji radimo taj posao, najbolje znamo, saopšteno je iz Društva profesionalnih novinara (DPNCG) povodom 3. maja Međunarodnog dana slobode medija.
"Stresan posao, bez ikakvih beneficija za struku od javnog interesa, loše zarade i atmosfera nekažnjivih napada, svakodnevni su izazovi sa kojima se suočavamo. Iako Vlada deklarativno ponavlja da demokratija počiva na slobodi govora i medija, do sada to nije bilo vidljivo u praksi. Očekivanja Evropske unije da podrži pluralizam medija i spriječi koncentraciju, da istraži napade na novinare ostaju izazovi i za predstojeći - 3.maj 2019. godine", navodi se u saopštenju
Društvo profesionalnih novinara Crne Gore i Udruženje novinara Crne Gore posebno će se, kako se dodaje, koncentrisati na praćenje istraga napada na novinare i ispunjavanje preporuka istoimene Komisije.
"Svjedoci smo da i EU na nivou država članica nalazi potrebu da se formira nezavisno tijelo koje bi u saradnji sa novinarskim asocijacijama radilo na izvještavanju o nasilju i prijetnjama novinarima. Unapređenje znanja novinara, dužna novinarska pažnja, praćenje prakse Evropskog suda za ljudska prava, koja podstiče slobodu govora i medija, nešto je čemu ćemo se posvetiti kako bi naša profesija do narednog 3. maja makar za korak odmaknula naprijed. Pozivamo kolege da prijavljuju prijetnje, zastrašivanje, da budu solidarni, da se bore za svoja prava. DPNCG i UNCG im nudi pomoć i podršku", zaključuje se u saopštenju.
Bonus video: