Vlada sa 150.000 eura vratila Pobjedu na kioske

Iz Vlade je “Vijestima” nezvanično saopšteno da se “Pobjedi” godišnje isplaćuje 150.000 eura za izlaženje nedjeljnika na albanskom i da je novac uplaćen po tom osnovu
103 pregleda 0 komentar(a)
Pobjeda, Foto: Luka Zeković
Pobjeda, Foto: Luka Zeković
Ažurirano: 14.10.2011. 07:27h

Menadžment “Pobjede” obezbijedio je novac za isplatu dviju zaostalih zarada zaposlenima naplatom potraživanja od ministarstava kulture i finansija.

Izvršni direktor Lav Lajović kazao je juče da je od ministarstava naplaćeno 150.000 eura, na ime objavljenih tendera, oglasa, štampanja nedjeljnika na albanskom jeziku “Koha javore” i drugih usluga.

Iz Vlade je “Vijestima” nezvanično saopšteno da se “Pobjedi” godišnje isplaćuje 150.000 eura za izlaženje nedjeljnika na albanskom i da je državnom listu novac juče uplaćen po tom osnovu.

Lajović je istakao da je riječ o naplati potraživanja od pomenutih ministarstava, a ne pomoći države.

“Računam da ćemo uspjeti da danas isplatimo jednu, a sjutra drugu zaradu sa 150.000 eura naplaćenih potraživanja i nešto novca što imamo na računu”, kazao je Lajović juče “Vijestima”.

Dio zaposlenih u “Pobjedi” prekinuo je u srijedu veče jednodnevni štrajk, nakon što se menadžment obavezao da će zaposlenima juče i danas isplatiti po dvije zarade.

Lajović: Svi imaju problema

Zaposleni u štampariji odbili su u utorak veče da štampaju “Pobjedu” zbog neisplaćenih zarada, pa se najstarija crnogorska novina, prvi put u svojoj praktično osamdesetogodišnjoj istoriji, u srijedu nije pojavila na kioscima.

Upitan da li je i zašto moralo da se desi da se “Pobjeda” ne pojavi u prodaji da bi menadžment pronašao novac za isplatu zarađenih plata, Lajović je odgovorio da danas svi imaju problema sa finansijama.

“Žao nam je što ranije nijesmo uspjeli da izbjegnemo ovu situaciju (štrajk), ali svuda su problemi i svi imaju problema sa likvidnošću”, pojasnio je Lajović.

On je kazao da je do štrajka došlo jer uprava “Pobjede” 1. oktobra nije uspjela da isplati jednu zaradu zaposlenima, što je predviđeno sporazumom potpisanim sa sindikatima 9. septembra.

Lajović je rekao da je uprava, u skladu sa sporazumom, isplatila jednu zaostalu zaradu i pet toplih obroka, ali da početkom oktobra nije bilo novca za još jednu platu.

“Do štrajka je došlo jer su zaposleni u teškoj socijalnoj situaciji”, ocijenio je Lajović.

Kršenje dogovora će ugasiti list

Predsjednik Sindikata Ivan Đođić ranije je kazao da su zadovoljni rezultatima postignutim jednodnevnim štrajkom.

Đođić je istakao da će “Pobjeda” normalno da izlazi ako menadžment bude poštovao dogovor, ali i upozorio da bi njegovo kršenje dovelo do gašenja državnog lista.

Novinarka Jovanka Ljubenko-Matunović istakla je da je “Pobjeda” nekada bila profitabilna kompanija, ocijenivši da bi poslovanjem trebalo da se pozabave nadležne institucije.

Glendža: Gdje je 10 miliona

Novinar “Pobjede” Stevo Glendža kazao je juče da bi i Lajović trebalo da podnese ostavku, ocijenivši da on “ne odaje povjerenje” čovjeka koji bi mogao da izvuče državnu novinu iz teške finansijske krize.

“Činjenica da sam na kontu za aprilsku platu dobio 3,65 eura dovoljno govori o kakvom rukovodstvu je riječ, počevši od predsjednika borda direktora (Ivanovića) koji je danas napustio kormilo. Takođe, neizlaženje novine je razlog zbog kojeg bi svi odgovorni trebalo da odu”, kazao je Glendža.

On je istakao da su “Pobjedu” u krizu uvukla dvojica bivših čelnika, Dragan Šarović i Radojica Luburić.

“Oni bi trebalo da odgovore gdje su protraćili 10 miliona eura koje im je ostavio Dragan Đurović. U ovu kuću moraju da uđu tužilaštvo i policija. Svi smo svjesni da je 'Pobjeda' mezimče Vlade, ali svemu se mora stati na kraj”, kazao je Glendža.

Bonus video: