Ukoliko pregovori zaposlenih u sudskoj administraciji sa Vladom ne budu dali konkretne rezultate od 20. oktobra radikalizovaće štrajk i umjesto do sadašnje jednosatne obustave rade pristupiće trosatnoj od 11 do 14 časova.
“Naš poslodavac ima samo jedan jedini argument, a to je da nema para. Da li je Sindikat zadužen da razmišljanja ima li para i da ostvaruje punjenje budžeta i troškove. Kao jedna od grana vlasti, sudska vlast, razumijemo situaciju i ekonomsku krizu ali tražimo da budemo jednako tretirani kao ostali koji primaju zarade iz budžeta, ni manje ni više”, kazao je na konferenciji za novinare predsjednik strukovnog Sindikata zaposlenih u sudstvu Duško Zarubica.
Naš poslodavac ima samo jedan jedini argument, a to je da nema para.
“Zarade su se u avgust kretale od 150 do nepuno 300 eura, a službenik sa završenim Pravnim fakultetom i sa položenim pravosudnim ispitom ima platuod 440 eura. Ne treba zaboraviti da je to najveća zarada službenika. Iz ovoga vam je više nego jasno da je štrajk upozorenja ne iz hira ili neopravdanog razloga već iz krajnje nužde zaposlenih jer su dovedeni ispod minimumam preživljavanja i dostojanstva”, kazao je Zarubica.
Nude neprecizno rješenje
Prema njegovim riječima Sindikat je Vladi ponudio rješenje problema, ne precizirajući šta to rješenje podrazumijeva, pa se nadaju da će se, umjesto trosatne obustave rada, svi vratiti poslovima koje su do sada “odgovorno i korektno obavljali”.
Ako ima viška poručujemo da će Sindikat biti taj koji će im pomoći da se riješimo viška uz kvalitetan socijalni program.
Prema njegovim riječima odziv zaposlenih u sudskoj administraciji u svim sudovima u Crnoj Gori je sto odsto a imaju podršku i sudija, kako lični prisustvom tako i podršku Udruženja sudija.
On se u ime zaposlenih izvinuo građanima zbog štrajka i zamolio ih za razumijevanje.
U sudovima u Crnoj Gori uposleno je 263 sudija, 214 pripravnika i 886 službenika i namještenika, dok u nikšićkom sudu radi 76 namještenika, službenika i pripravnika i 17 sudija.
Bonus video: