Kako se ljeto gasi prelazimo u jesenju fazu kada je malo češći broj zemljotresa, rekao je direktor Seizmološkog zavoda Crne Gore.
On navodi da je to vjerovatno posljedica položaja zemlje u odnosu na sunce, ali definitivno taj razlog nije suštinski.
"Ovo što se zbilo na prostoru Herceg Novog i okruženja je uobičajeni događaj gledajući istorijski, jer stariji građani dobro znaju da se na prostoru Boke Kotorske tokom bliže i dalje istorije događalo mnogo zemljotresa", kazao je za Skala radio Glavatović.
Moramo se naučiti da živimo sa prirodnim silama, poručuje Glavatović.
On kaže da "moramo naučiti da živimo sa prirodnim silama".
Pored zemljotresa jačine 4,1 stepen koji se osjetio u nedjelju bilo je još nekoliko naknadnih zemljotresa manje jačine.
"Zemljotresi su veoma kompleksna prirodna pojava koja očigledno zavisi od niza okolnosti i vjerovatno od niza eksternih faktora kao što su položaj mjeseca, sunca. Uzgred, ovih dana je sunce aktivnije nego što je bilo u prethodnih više desetina dana i dovodi se kroz razne analize u korelaciju sunčane aktivnosti sa zemljotresima", kazao je Glavatović dodajući da to nije direktna, pouzdana veza nego je to, kao u prepunoj čaši i dovoljna je jedna kap do prelivanja.
Tako je izgleda i u zemljinoj kori gdje vladaju unutrašnji pritisci u tim stijenama i gdje dolazi do loma stijene u unutrašnjosti i na taj način dolazi do zemljotresa, kazao je Glavatović.
Bonus video: