Iako u krugu Vatrogasne stanice u Meljinama postoji hidrant, prije nekoliko dana, kada je izbio požar u Savinskoj dubravi, koja je u neposrednoj blizini, on je bio prazan. Tek nakon intervencije kod nadležnih u JP Vodovod, voda je potekla i do tog hidranta. Neispravan je i hidrant u savinskoj šumi, iz koga neprestano curi voda, kao i još pet na području od Debelog brijega do Meljina, što je još početkom ljeta konstatovala ekipa hercegnovskih vatrogasaca i o tome obavijestila nadležne u JP Vodovod, koji nijesu reagovali.
"Hidrantska mreža je u nadležnosti Vatrogasne jedinice”, tvrdi Zoran Šabanović, direktor hercegnovskog Vodovoda, ali dodaje da su “spremni da uvijek intervenišu kada im se to javi ili naloži”.
Dok se utvrđuje u čijoj su nadležnosti hidranti, zbog neispravnost ili nedostupnosti, kao onaj u selu Podi pored Herceg Novog koji je zabetoniran kada je rekonstruisan put, vatrogasci otežano obavljaju ionako težak posao
Dok se utvrđuje u čijoj su nadležnosti hidranti, zbog neispravnost ili nedostupnosti, kao onaj u selu Podi pored Herceg Novog koji je zabetoniran kada je rekonstruisan put, vatrogasci otežano obavljaju ionako težak posao. Kada je prije tri dana izbio požar u selu Kameno, vatrogasci su vozila punili iz lokalnog izvorišta Opačica u Zelenici, udaljenom oko 15 kilometara od mjesta požara, umjesto na pola puta u Podima, gdje je hidrant bio neupotrebljiv.
Problem predstavljaju i hidranti u stambenim zgradama koji su često pokvareni, a koriste se i nenamjenski - za pranje tepiha, automobila ili za zalivanje zelenih površina. Kako u mnogim zgradama nijesu osnovane skupštine stanara, neispravne hidrante niko ne prijavljuje, niti se popravljaju, što može biti od presudne važnosti u eventualnom požaru.
Srećom, većih požara ovog ljeta u hercegnovskoj opštini nije bilo, a zahvaljujući obučenosti i profesionalnosti, vatrogasci su uspijevali da efikasno reaguju i u nepredviđenim situacijama.
Predsjednik Opštine kazao je da će ova iskustva imati u vidu nakon završetka turističke i ljetnje sezone, da, kada mine najveća opasnost od požara, analiziraju sve propuste i potrude se da ih otklone.
U hercegnovskoj opštini postoji razgranata mreža hidranata, između 100 i 200, a u Vatrogasnoj jedinici imaju njihov plan kako bi ih mogli koristiti kada negdje izbije požar.
Nestašice sve češće
Iako Hercegnovljani na raspolaganju imaju 500 litara vode u sekundi, česte su nestašice vode.
“Trošimo prekomjerno, pa se dešava da se rezervoari prazne brže nego što dotiče voda”, objašnjavaju u Vodovodu. Tako su juče građani Igala u poslijepodnevnim satima bili bez vode zbog enormne potrošnje, a dan ranije bez vode su bili zbog kvara na glavnoj vodovodnoj mreži. Bez vode su svakodnevno dio dana ili noći i potrošači u mjestima na hercegnovskoj rivijeri i u višim zonama grada.
“Vrućine čine svoje, kiša bi bila spas“, kažu u Vodovodu. U Herceg Novom ovog ljeta bile su česte nestašice vode zbog kvara na vodovodnoj i kanalizacionoj mreži, zbog kvara na Platu, odakle stiže oko 70 odsto vode za piće, kao i zbog velike potrošnje i rezervoara, posebno na rivijeri, malog kapaciteta.
Bonus video: