Mladi iz Evrope u Podgorici vidjeli previše šminke i besposlice

Grupa mladih je obilazila i kafiće, kladionice i apoteke, gdje su uglavnom bili nezadovoljni neljubaznošću osoblja
73 pregleda 0 komentar(a)
žene, Foto: Arhiva "Vijesti"
žene, Foto: Arhiva "Vijesti"
Ažurirano: 02.06.2011. 09:53h

Previše mladih u Crnoj Gori je u kafićima u toku radnog vremena - prvo je što su zapazili gosti iz organizacija za Mlade u akciji iz Evrope, prilikom šetnje podgoričkim ulicama.

Njihovo zapažanje je i da se mlade djevojke oblače po posljednjoj modi, "kao na milanskoj pisti", ali imaju previše šminke, a štikle su im previsoke.

Takvu opservaciju imalo je 20-ak predstavnika organizacija iz Evrope, koji su, u okviru studijske posjete, došli kako bi vidjeli na koji način funskcionišu njihovi vršanjaci u Crnoj Gori.

Mladi u apoteci - problem

Tridesetjednogodišnji Luaras Oseku sa Kosova, kao razlog velikog broja mladih u kafićima vidi visoku nezaposlenost.

Naišli su i na ljude koji su rekli da jedino djeca bogatih i uticajnih mogu da uspiju, te da su i materijalisti, jer zbog toga traže bogate partnere

Grupa mladih je obilazila i kafiće, kladionice i apoteke, gdje su uglavnom bili nezadovoljni neljubaznošću osoblja.

“U apoteci su govorili da, ako mladi dođu, onda su obično problematični i traže neke ljekove bez recepata, u kladionicama su kazali da nikome ne daju da se kladi ispod 18 godina, dok je u kafićima, kako su nam kazali, zabranjeno pušenje, ali i točenje alkohola mlađim od 18 godina”, kazala je osamnaestogodišnja Ana Rašović, aktivistkinja ADP “Zid”, koja je šetala sa vršnjacima iz Evrope.

Koliko su mladi povjerovali osoblju, svjedoči "skeč" koji su priredili prisutnima nakon povratka, u kojem su odglumili situaciju gdje zaposleni u tim objektima ipak popuštaju na insistiranje mladih da se klade ili piju alkohol.

Para vrti...

Mladi su takođe i pitali starije kako gledaju na mlađu populaciju, da li imaju dovoljno mogućnosti i kakav je odnos države.

"Kazali su da je u njihovo vrijeme bilo mnogo lakše, jer su imali više šansi nego sad. Naglasili su da postoji problem sa odnosom države prema mladoj populaciji, jer ne daju dovoljno mogućnosti", rekla je Partisija Šiška iz Mađarske.

Ona je kazala da su naišli i na ljude koji su rekli da jedino djeca bogatih i uticajnih mogu da uspiju, te da su i materijalisti, jer zbog toga traže bogate partnere.

"Razgovor sa starijim je na početku bio težak, jer su oni mislili da ćemo nešto da prodamo.Takođe, imali smo i problem, jer niko od njih nije pričao engleski jezik", kazala je Šiška.

Bonus video: