U Crnoj Gori ima 625.266 stanovnika, trećina živi u Podgorici

Najviše stanovnika živi u Podgorici - ukupno 187.085, što predstavlja 30 odsto ukupnog stanovništva Crne Gore
85 pregleda 0 komentar(a)
popis, Foto: Luka Zeković
popis, Foto: Luka Zeković
Ažurirano: 13.05.2011. 12:19h

U Crnoj Gori, prema podacima Zavoda za statistiku Monstat sa popisa stanovništva 2011. godine, živi 625.266 stanovnika, broj domaćinstava je 194.795, dok je ukupan broj stanova 316.083.

Najveći broj stanovnika živi u Podgorici i to 187.085 što predstavlja 30 osto od ukupnog broja u cijeloj Crnoj Gori. Nakon glavnog grada najveći broj građana živi u Nikšiću i Bijelom Polju, pa je u te tri opštine skoncentrisano oko 50 odsto ukupnog stanovništva.

Opštine sa najmanjim brojem stanovništva su Šavnik 2077, Plužine 3286 i Žabljak 3 599, a ti crnogorski gradovi ujedno imaju i gustinu naseljuenosti manju od deset stanovnika po kilometru kvadratnom.

“Najveću gustinju naseljenosti ima Tivat, čak 307 stanovnika po kvadratnom kilometru. Zatim slijedi Budva sa 157, Herceg Novi sa 132 i Podgorica sa 130 stanovnika po kilometru kvadratnom”, kazao je pomoćnik direktora Zavoda za statistiku Božidar Popović.

Podgorica je grad sa najvećim brojem stanova 72.959, i u glavnom gradu nalazi se 23 odsto od ukupnog broja stanova u Crnoj Gori.

Podgorica je grad sa najvećim brojem stanova 72.959, i u glavnom gradu nalazi se 23 odsto od ukupnog broja stanova u Crnoj Gori.

“Posmatrajući broj stanova u odnosu na broj stanovnika prednjače opštine Budva i Šavnik u kojima ima više stanova nego stanovnika. Za razliku od Budve u kojoj je bila intenzivan izgradnja stanvoa u prethodnom desetgodišnjem periodu, ovakva situacija u Šavniku je iz razloga iseljavanja stanovnika”, objasnio je Popović.

Cilj je bio popisati stalno stanovništvo

Na pitanje novinara o zamjerkama ljudi iz dijaspore koji nijesu evidentirani u okviru ovogodišnjeg popisa Popović je kazao da je cilj bio da se popiše stalno stanovništvo Crne Gore, te da će rezultati pokazati realnu situaciju o broju stanovnika, domaćinstava i stanova u zemlji.

Direktorica Zavoda za statistiku Monstat Gordana Radojević kazala je da se radi o preliminarnim podacima, pa su stoga moguća odstupanja od konačnih podataka koji će biti objavljeni u narednom periodu.

Ona je podsjetila je da je popis 2011. prvi nakon sticanja nezavisnosti i deseti u nizu koji se realizuje na teritoriji Crne Gore.

Prema riječima Radojević način organizacije, prikupljanje podataka i metodologija koju je pripremio Zavod ocijenjena najvećom ocjenom od strane Evropske komisije, odnosno Eurostata.

Iz Monstata su kazali da se uporedni podaci sa ovogodišnje i popisa sprovednom 2003. godine mogu očekivati u drugoj polovini godine, dok će ostali podaci o naciji, vjeri i jeziku biti objavljeni do 15. jula.

Bonus video: