Profesori koji su 1.septembra 2004.godine ostali bez posla jer su odbili da izvode nastavu u znak protesta zbog preimenovanja nastavnog predmeta srpski jezik u maternji, njih 26 iz Nikšića i jedan iz Herceg Novog, traže od ministra provjete Slavoljuba Stijepovića da ih, nakon njegove izjave da će od naredne školske godine svim učenicima biti „omogućeno da slušaju nastavu na svom maternjem jeziku“, „rehabilituje“ i vrati tamo gdje im je mjesto – u učionice.
„To nije ništa drugo nego ono što smo mi tražili prije sedam godina i zbog čega smo kažnjeni najtežom kaznom. Ako su u međuvremenu Ministarstvo i ministar prihvatili i potvrdili kao ispravno ono za šta smo se mi zalagali kakav je onda naš dalji status i šta je sa pravdom. Ako smo kažnjeni i stradali zbog ispravnih stavova koje sada zastupaju i Ministarstvo i ministar hoće li onda uslijediti naša rehabilitacija ili će i Ministarstvo i ministar biti kažnjeni“ kazao je na koferenciji za novinare jedan od otpuštenih profesora Veselin Matović.
On je pitao ministra Stijepovića da li će sada srpski jezik i na srpskom jeziku predavati oni koji su, ili zato što su hjeli ili zato što su morali, prihvatili maternji i crnogorski, ili će vratiti njih koji sedam godina pokušavaju da dokažu da je preimenovanje bilo u suprotnosti sa tadašnjim Ustavom Crne Gore u kome je stajalo da je službeni jeziksrpski.
Zahtjevaju da predaju srpski i na srpskom
„Hoće li Ministarstvo prosvjete imati toliko poštenja i pravdoljublja da nas konačno abolira od nezaslužene kazne koja traje duže i od onih za najteža krivična djela i vratiti nam napokon prava oduzeta 2004. godine da u skladu sa Ustavom, Evropskom poveljom i našim stručnim kvalifikacijama predajemo srpski jezik i izvodimo nastavu na srpskom jeziku“ kazao je Matović.
Njega, kao i kolege koje su prisustvovali konferenciji Radovana Čolakovića i Mariju Lalatović, interesovalo je da li će ministar Stijepović u skladu sa svojom izjavom do 1.septembra izmijeniti član Zakona o opštem obrazovanju u kome piše da se nastava u školama izvodi samo na službenom, crnogorskom jeziku.
„Naš jedini zahtjev bio je da nam se u skladu sa građanskim i profesionalnim pravima, a u skladu sa Ustavom i pozitivnim zakonima, omogući da i dalje predajemo srpski jezik i na srpskom jeziku, ne osporavajući bilo kome da svoj maternji jezik naziva kakvim god hoće imenom i izvodi kakvu god hoće nastavu“ kazao je Matović.
Bonus video: