Grupa građana Žabljaka pozvala je premijera Duška Markovića da “čuje glas poslije dugo vremena ujedinjenih građana Žabljaka” i spriječi planiranu devastaciju Nacionalnog parka “Durmitor”.
Oni su Markovića, u otvorenom pismu, podsjetili da je Crna Gora prva zemlja na planeti koja se proglasila za ekološku državu i da je ta odluka unijeta u Ustav, a da je NP “Durmitor” jedini nacionalni park koji je pod zaštitom UNESCO-a.
“Po UNESCO-u najveće prijetnje za NP su ekspanzija turističkih rizorta od samog grada Žabljaka ka nacionalnom parku, kao i svaki vid djelovanja i gradnje koji za cilj ima striktno profit, a ne zaštitu NP.
Svaki vid gradnje hidroelektrana i bilo koji drugi vid ugrožavanja rijeka Tare, koja predstavlja osnov biodiverziteta NP. Imajte u vidu da je rijeka Tara osnovni temelj biodiverziteta NP i da svaka gradnja u njenom toku mora biti pažljivo propraćena od međunarodne zajednice, ali i samih građana.
Sada imamo situaciju u kojoj se ista firma (EXPLORER) ustremila da ugrozi dva zaštićena lokaliteta, iako do sada to niko nije uspio. U prošlosti zahvaljujući hrabrosti građana, a i svih ljudi koji vole Durmitor, ostvarena je zaštita NP. Ukoliko dozvolimo da, oglušujući se o Ustav i smjernice UNESCO-a, striktno vođeni profitom, uništimo ovo Bogom dano dobro, uništićemo sa tim i našu samu budućnost”, navodi se u pismu.
Oni su naveli da se građani Žabljaka suočavaju sa situacijom da se moraju boriti da zaštite Ustav, jer UNESCO nije zadužen za zaštitu NP već samo i isključivo za davanje smjernica o očuvanju.
“Ukoliko te smjernice ne budemo poštovali, njihov tim će izaći na teren, konstatovati da je NP ugrožen i eliminisati nas sa liste zaštićenih područja, što bi automatski značilo da gubimo status ekološke države i da naš Ustav mora da se mijenja”, navodi se u pismu.
Oni su Markovića podsjetili da većinu turista čine stranci.
“Oni dolaze zbog netaknute prirode, naročito iz razvijenih zemalja u kojima nemaju sličnu ponudu i dobrim dijelom su to visokoplatežni gosti. Devastacijom Crnog jezera izgubićemo njihovo interesovanje, što bi se negativno odrazilo na sve ostale turustičke radnike Žabljaka, izuzev firme koja bi gradila bungalove i avanturistički park tik uz obalu Crnog jezera. Ovdje imamo interes cjelokupnog čovječanstva protiv njihovog jednog, i to kratkoročno profitnog. Preduslov za razvoj elitnog turizma, kome Crna Gora teži, je imati jedinstven turistički proizvod u svijetu, a to je ova netaknuta priroda a ne “elitna” limena naselja.
Za bungalove i ostale projekte, sa jednostavnošću se može naći drugo mjesto gdje ništa ne ugrožavaju, za uništeno Crno jezero i isključenje iz UNESCO-a nema alternative. Molimo vas da čujete glas, poslije dugo vremena ujedinjenih građana Žabljaka i spriječite ugovorom planiranu devastaciju NP. Diglo se i staro i mlado i vjerujte nam da smo spremni, da kao naši preci, branimo ovaj dragulj prirode, od pohlepnih kratkoročnih interesa pojedinaca”, navodi se u pismu.
“Durmitor je iznad svih profita, to je teroristički akt prema prirodi”
Povodom sječe stabala na Crnom jezeru i planirane devastacije NP oglasio se Odbor za zaštitu Dragišnice, kako bi, kako su poručili, upozorili na „teroristički akt prema prirodi, budućim naraštajima, NP i Crnoj Gori“.
„Taman kada smo pomislili da se ekocid završio sa ‘ranjavanjem’ Dragišnice od strane koncesionara iz Mojkovca (bliskom ‘zdravom tkivu’, po njegovom priznanju), Nacionalni parkovi daju u zakup restoran na obali Crnog jezera eminentnoj firmi ‘Eksplorer’ iz Kolašina, specijalizovanoj za avanturističke parkove.
“Specijalizovane” komisije vrše doznaku oboljelih stabala na obali Crnog jezera i to baš na mjestu gdje zakupac restorana treba da instalira sajlu za avanturistički park i da bude postavljeno 30 metalnih bungalova. Gospodo iz komisije, gospodine zakupče restorana, mislimo da ste vi ‘oboljeli’ ako ne shvatate da su Crno jezero, Durmitor i Crna Gora svim dobronamjernim i iskreno mislećim ljudima preči od vašeg nauma da radi profita uništite ono što su generacije prije nas čuvale i po čemu je Crna Gora bila poznata u svijetu“, poručuju iz Odbora.
Bonus video: