Tokom sljedeće godine mogao bi biti operativan zajednički fond za stručne škole i dualno obrazovanje kao dalja podrška promociji srednjih stručnih škola, te podrška za učenike i nastavnike koji su dio dualnog sistema obrazovanja.
To je danas saopštio ministar prosvjete Damir Šehović na okruglom stolu predstavnika prosvjete sa privrednicima na temu stručne škole i dualno obrazovanje.
Šehović je podsjetio na dosad postignute rezultate dualnog sistema obrazovanja, navodeći pored ostalog da je u 2017, kada je sistem uveden, 280 učenika dobilo praksu kod oko 100 poslodavaca, u 12 opština, a da je godinu kasnije taj broj bio tri puta veći.
Tako je lani, kod oko 250 poslodavaca iz 19 opština, praksu obavljalo 800 đaka.
"Najvažnije, svi učenici iz prve generacije ostali su da rade kod poslodavaca kod kojih su sticali praktične vještine", kazao je Šehović.
Dodao je i da je za dvije godine značajno povećan broj učenika koji upisuju treći stepen.
"U 2017. na trećem stepenu je bilo 50, a lani 1.600 đaka", kazao je on.
U dualnom sistemu obrazovanja učenici trećeg stepena teorijska znanja stiču u školama, a praktična kod poslodavaca.
Za obavljenu praksu dobijaju i simboličnu platu - u prvom razredu 50, u drugom 70, te u trećem 101 euro.
Šehović je kazao da će njegov resor analizirati mogućnost uvođenja istog sistema i za programe na četvrtom stepenu.
Podsjetio je i da je, kao podrška deficitarnim zanimanjima, dosad stipendirano 420 učenika, te da će ove godine biti dodijeljeno do 700 stipendija u iznosu od 70 eura za mjesec.
Ilustrujući koliko su stručno i dualno obrazovanje značajni za tržište, Šehović je kazao da je u Crnoj Gori na kraju 2018. bilo 41.000 nezaposlenih, a da je istovremeno bilo 30.000 slobodnih radnih mjesta.
Istovremeno, izdato je 26.000 radnih dozvola za strance.
"Dualno i stručno obrazovanje su važni, jer rješavaju problem neusklađenosti na tržištu rada", kazao je on.
Bonus video: