Idejno rješenje akademskog vajara Sretena Milatovića prihvaćeno je za izgled spomenika crnogorskim komitima od 1916. do 1929. godine koji će se nalaziti na Trgu “Save Kovačevića”, na platou ispred autobuske stanice.
Gradnju spomenika, koji će biti završen do kraja godine, a vrijednost radova je 25 hiljada eura, pokrenulo je Udruženje boraca narodnooslobodilačkog rata (UBNOR) i antifašista Nikšića, a odbornici u lokalnom Parlamentu predlog usvojili krajem prošle godine.
Rješenje Milatovića je bilo jedino koje je prispjelo i o kome je odlučivala komisija u sastavu - istoričarka umjetnosti dr Anastazija Miranović, arhitekta mr Marko Radojević, istoričarka umjetnosti Kristina Radović, predsjednik UBNOR-a Slobodan Mirjačić i akademik Pavle Pejović, koji je bio predsjednik komisije.
Spomenik će biti kombinacija bijelog autohtonog nikšićkog kamena (krečnjaka) i stakla i na njemu će na ćiriličnom pismu stajati tekst “U slavu crnogorskih komita koji su se borili za pravo, čast i slobodu Crne Gore 1916–1929”.
Spomenik će se sastojati od tri vertikalne grede, dvije kamene koje simbolizuju komitski pokret od 1916. do 1918. i od 1918. do 1929, i jedne staklene koja predstavlja “naprednu, evropsku, modernu i transparentnu Crnu Goru 21. Vijeka”. Na vrhu spomenika biće horizontalna kamena greda koja simbolizuje kapu sa grbom borca za slobodu.
Na konferenciji za novinare Mirjačić je kazao da je ideja o gradnji spomenika crnogorskim komitima stara 20–30 i da je potekla od tadašnjeg predsjednika Opštine Slobodana Nikčevića.
„Smatramo da ćemo potrebna sredstva prikupiti od ljudi i porodica čiji su preci poginuli kao komite. Novac od pojedinaca koji poštuju žrtvu crnogorskih komita već je počeo da pristiže, pa je tako predsjednik opštine Danilovgrad uplatio 300 eura, a republički SUBNOR 2.000”, kazao je Mirjačić.
U periodu od 1916–1929.godine poginulo je oko 5.000 ljudi, dok je cifra raseljenih duplo veća..
Jasmina Nikčević, član Organizacionog odbora, kazala je da su spomenici naš dug prema prošlosti, ali i podsjetnik na istoriju koju ne smijemo zaboraviti i nauk generacijama koje dolaze.
U ranijoj verziji ovog članka bilo je pogrešno navedeno prezime Milatovića kao Mitrović.
Bonus video: