Crna Gora, kao potpisnica Protokola o vodi i zdravlju, preduzimaće sve odgovarajuće mjere s ciljem prevencije, suzbijanja i smanjenja oboljenja vezanih za vodu u okviru integrisanih vodoprivrednih sistema, kojima je cilj održivo korišćenje vodnih resursa, saopštio je ministar zdravlja Kenan Hrapović na V sastanku zemalja potpisnica Protokola o vodi i zdravlju Ekonomske komisije za Evropu (UNECE) i Svjetske zdravstvene organizacije (SZO), koji se održava u Beogradu.
Protokol o vodi i zdravlju, njegova ratifikacija i implementacija Crnoj Gori će, kako je saopšteno iz Ministarstva zdravlja, biti veoma dobar instrument za sagledavanje na nacinalnom nivou sveobuhvatne situacije vodosnabdijevanja. Značaj Protokola, ističu, leži u činjenici da za Crnu Goru on predstavlja okvir za prevazilaženje nejednakosti u dostupnosti bezbjednoj vodi u svim okruženjima.
Kako je Protokol jedan od tri obavezujuća instrumenta u sektoru zdravstva u regionu Evrope, u junu ove godine ratifikovan je u parlamentu Protokol o vodi i zdravlju. Taj dokument je, dodaju iz ministarstva, upućen predstavnicima SZO, UNECE-u u Njujorku, čime je, kako se navodi, Crna Gora stekla uslov da postane punopravna članica zemalja potpisnica Protokola.
Hrapović je izrazio očekivanje da će se kroz implementaciju protokola pružiti važan doprinos u ostvarivanju ciljeva održivog razvoja i jednake dostupnosti vode i sanitacije za sve, bez obzira da li se radi o građaninu koji živi u ruralnom ili urbanom dijelu Crne Gore.
„Ratifikacijom Protokola postali smo dio porodice u kojoj ćemo razmjenjivati dobre prakse i imati pristup ekspertizi za razvijanje planova za upravljanje vodama, ali i pristup fondovima, kako bismo intezivirali aktivnosti na jačanju kapaciteta za prevenciju i kontrolu oboljenja koja se prenose putem vode, sistema ranog upozoravanja i odgovora“, istakao je Hrapović.
On je na skupu poslao poruku da očekuje da svi zajedno, uz punu posvećenost, "entuzijazam i mudrost stvorimo uslove da u svakom trenutku i na svakom mjestu imamo bezbjednu i zdravu vodu za piće."
Glavne teme sastanka su voda i upravljanje u oblasti zdravlja, te prevencija bolesti koje su povezane sa vodom, pristup vodi, kao i usvajanje programa rada Protokola o vodi i zdravlju UNECE-a i SZO.
Ministarstvo zdravlja formiralo je multisektorsku Komisiju za vode, u skladu sa Zakonom o obezbjeđivanju zdravstveno ispravne vode za ljudsku upotrebu, koja je preuzela obaveze implementacije i monitoringa Protokola.
Bonus video: