Pitamo nadležne i demokratsku Crnu Goru zbog čega se o zločinu u Štrpcima ćuti 25 godina i zašto su zločinci nedostupni pravdi”, kazao je brat nastradalog Iljaza, Ragip Ličina danas ispred spomen obilježja "Sat života” u Bijelom Polju, gdje je obilježena godišnjica zločina.
Obilježavanju su pored članova porodica otetih, Foruma Bošnjaka i građana prisustvovali i predstavnici bjelopoljske i petnjičke opštine.
-Nekada se to nije moglo ili nije smjelo, ali danas demokratska Crna Gora ima sva sredstva i sve mehanizme da dođe do istine , ali i ona ćuti. Ne čuje se ni naše pravosuđe, ni tužilaštvo”, kazao je Ličina, apelujući na nadležne u Crnoj Gori da upotrijebi sve mehanizme kako bi se zločio riješio.
Predstavnik Foruma Bošnjaka Mirsad Rastoder je kazao da ni poslije četvrt vijeka ništa nije promijenilo i da do danas traje zločin nad štrbačkim žrtvama i njihovim porodicama.
“ Traje, jer tri države ni poslije 25 godina nijesu smogle snage da riješe ovaj slučaj”, kazao je Rastoder, dodajući da o tome ćute i evropske institucije.
On je apelovao na institucije sistema u Crnog Gori, Srbiji i BiH da što prije krenu ili konačno rasvijetle šta se desilo u Štrpcima , otkriju gdje su posmrtni ostaci, podsjećajući da su samo četvorica pronađena u jezeru Perućac, ali da se poslije toga stalo.
“Takođe 2014. je uhapšeno 15 lica za koje se sumnja da su učestvovali u zločinu '93, ali to suđenje se odgađa, traje i do današnjeg dana i još uvijek se nije mnogo uradilo. Zbog toga i danas porodice stradalih gube nadu jer 25 godina se bore sa neizvješnošću i preispitivanjem šta se moglo uraditi”, kazao je Rastoder.
Advokat oštećenih porodica Velija Murić je podsjetio da je na pitanje jedinom optuženom Zoranu Ranisavljeviću zašto pobi toliko nevinih ljidi nije ni trepnuvši rekao: ‘Meni su kazali da Turke treba biti i ubiti, da njima nije tu mjesto, to su naši neprijatelji’.
-Ništa bizarnije od toga nisam čuo, ako pođemo od istine da ovdje na ovim prostorima nijesmo Turci, mi smo narod kao i svi ostali, genetski, rodbinski i prijateljski izmiješani”, kazao je Murić podsjećajući da je Ranisavljević crnogorskom pravosuđu pomenuo spisak imena koja su se kasnije našla na optužnicama kod beogradskog i sarajaveskog suda.
Murić je kazao da mu nije jasno šta se tada desilo i zašto crnogorsko pravosuđe tada nije procesuiralo, i zbog čega Milan Lukić kao vođa grupe iz Višegrada nije optužen od strane specijalnog tužilaštva u Sarajevu i Beogradu.
Iz putničkog voza "Lovćen" koji je saobraćao na relaciji Beograd-Bar, 27. februara 1993 godine u stanici Štrpci oteto, odvedeno u pravcu Višegrada i na kraju ubijeno 20 putnika. Odlukom Višeg suda u Bijelom Polju, za tu otmicu na 15 godina zatvora pravosnažno je osuđen Nebojša Ranisavljević iz Despotovca.
U jezeru Perućac do sada su pronađeni posmrtni ostaci Rasima Ćorića, Jusufa Rastodera, Iljaza Ličine i Halila Zupčevića, dok se za ostalima traga. Najstarija žrtva je imala 59, a najmlađa 16 godina.
Galerija
Bonus video: