Građanski pokret URA pozvao je Ministarstvo održivog razvoja i turizma (MORT) da se prostor Kasarne Morača bude pretvoren u parkovsku površinu, poručivši da je svaki drugi plan neprihvatljiv.
"Nakon što je gradonačelnik Vuković “utopio“ zemljište Kasarne Morača, predavši ga Vladi kao kreditnu garanciju, a radeći sve to iza leđa javnosti i pod plaštom lažne brige za “zelene površine u Podgorici“, trebamo očekivati novi pokušaj agresivne urbanizacije navedenog dijela grada u cilju podizanja cijene kvadrata i “valorizacije“ tog vrijednog prostora. U svjetlu najavljenog konkursa, pozivamo MORT da pri definisanju programskog zadatka izostavi svaku stambenu i poslovnu gradnju, već da prostor Kasarne Morača ostane namijenjen isključivo kulturnim, sportsko-rekreativnim i drugim javnim sadržajima, kako su građani Podgorice i zahtijevali na svim javnim raspravama, peticijama i protestnim skupovima", naveli su iz podgoričkog odbora GP URA.
Odbor te partije u glavnom gradu se, kako su kazali, odinama bori da prostor Kasarne Morača bude pretvoren u parkovsku površinu, bogatu kulturnim, obrazovnim i sportsko-rekreativnim sadržajima, zbog čega je pokrenula i peticiju, kojom je, kako podsjećaju, više od 1.500 građana Podgorice tražilo raspisivanje mjesnog referenduma na kome bi se odlučivalo o sudbini tog prostora. Glavni grad je, dodaju, takav mjesni referendum odbio, ali je i povukao predloženu plansku dokumentaciju koju je URA problematizovala.
"Grad je kasnije u više navrata odbijao i zahtjeve pokreta URA da se proglasi moratorijum na svaku gradnju na prostoru Kasarne Morača i da se krene u “spajanje Kasarne i Njegoševog parka sa ciljem stvaranja centralnog gradskog parka“, da bi kasnije gradonačelnik Vuković potpisao Ugovor kojim je Kasarna Morača predata Vladi, kao garancija za kredit za izgradnju Postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda (PPOV). Sve vrijeme, dok smo u Skupštini diskutovali o našim predlozima da se Kasarna Morača zaštiti, uredi i poveže sa Njegoševim parkom i brdom Gorica, Vuković je iza leđa javnosti i bez znanja odbornika mjesecima pregovarao sa Vladom, ne bi li što bolje “utopio“ navedeno zemljište i riješio problem velikog kredita. I danas takvo postupanje može doći na naplatu, ukoliko MORT dozvoli agresivnu urbanizaciju navedenog zemljišta nauštrb prirode i socijalne dimenzije prostora, kako bi i cijena kvadrata bila što veća. To nije interes građana Podgorice, pa ćemo se protiv svakog štetnog predloga odlučno boriti“, navodi se u saopštenju.
Podgorička URA je podsjetila da prema zvaničnim podacima GUP-a Podgorica u periodu od 2012. do 2025. godine ostaje bez više od milion i po kvadrata zelenih površina, "dok se planskom dokumentacijom projektuje čak 35 hiljada stanova viška, u odnosu na zvanične demografske procjene“.
“Zato se postavlja pitanje – zbog čega se toliko žuri sa urbanizacijom i tih preostalih parkovskih i zelenih površina, poput Kasarne Morača, Njegoševog parka, brda Gorica i drugih? Zar je kratkoročni profit, koji bi Grad ostvario putem komunalnog opremanja, toliko bitniji od očuvanja navedenog prostora i širenja zelenih površina? Dok u gradovima poput Beča, čak 52% ukupne površine čine zelene površine, mi grickamo i devastiramo sav preostali vrijedni prostor, ne bi li Grad i investitori podijelili prihode i bar na kratko spasili neodržive gradske finansije, opterećene lošim upravljanjem i partijskim zapošljavanjem“, naveli su u podgoričkom pokretu URA.
Prostor nekadašnje kasarne “Morača” je, kako su kazali, jedan od najljepših i najatraktivnijih djelova Podgorice, koji se prostire na površini od 12,2 hektara, pokriven šumom čempresa i drugog drveća, starog i do pedeset godina. URA takođe ističe da su na tom prostoru, tokom 1905. godine, podignuti objekti nekadašnje Kasarne koji se zbog neodržavanja nalaze u prilično lošem stanju.
Bonus video: