Vlada odbija da odgovori da li među zaposlenima u ministarstvima ima oboljelih od koronavirusa, pozivajući se na tajnost podataka.
Šef Vladinog biroa za odnose sa javnošću Srđan Kusovac tvrdi da su to tajni podaci, iako “Vijesti” nijesu tražile imena eventualno oboljelih, već, ukoliko ih ima, broj inficiranih.
Iz ministarstava rada i socijalnog staranja, sporta, kulture, nauke i za ljudska i manjinska prava tvrde da među njihovim službenicima i funkcionerima nema oboljelih i da niko od njih nije u samoizolaciji i karantinu.
“U našem ministarstvu svi su dobro i zdravo, niko nije inficiran, niti je u samoizolaciji i karantinu”, odgovorili su iz Ministarstva rada i socijalnog staranja “Vijestima”.
Iz Ministarstva vanjskih poslova navode da nema inficiranih, niti onih koji su u karantinu i samoizolaciji ni među crnogorskim diplomatama u svijetu.
“Diplomata koji je bio zaražen koronavirusom u Briselu uspješno se oporavio i potpuno je zdrav”, kazali su iz resora Srđana Darmanovića.
Iz Ministarstva odbrane “Vijestima” su 21. aprila odgovorili da među njihovim službenicima i pripadnicima Vojske nema zaraženih.
“Tri službenika iz Opštine Tuzi rade od kuće. Kada je riječ o pripadnicima Vojske Crne Gore, do sada je devetoro testirano, 34 je u samoizolaciji... “, odgovorila je Jelena Gardović, koordinatorka Biroa za odnose sa javnošću MO.
Iz resora Predraga Boškovića u subotu su saopštili da je VCG evakuisala službenika MO i tri pripadnika oružanih snaga Hrvatske, koji su bili stacionirani u misiji KFOR u Prištini, jer je nakon testiranja ustanovljeno da su pozitivni na virus COVID-19...
Iz Ministarstva zdravlja kazali su da nijedan funkcioner ili službenik tog resora nije zaražen novim koronavirusom.
"Kako smo obaviješteni od zdravstveno sanitarne inspekcije na dan 15. april takođe niti jedan službenik niti funkcioner ministarstva se ne nalazi pod mjerama zdravstveno sanitarnog nadzora, to jest nije mu izrečena mjera samoizolacije ili karantina", odgovorili su iz Ministarstva zdravlja.
Na ista pitanja nijesu se oglašavali iz ministarstava prosvjete, saobraćaja, ekonomije, turizma, ali ni iz kabineta ministarke bez portfelja Marije Vučinović.
Nijesu odgovorili ni iz ministarstava unutrašnjih poslova, javne uprave, finansija i pravde.
Odgovor nije stigao ni iz kabineta trojice potpredsjednika Vlade, niti iz Generalnog sekretarijata Vlade.
Iz Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja uputili su “Vijesti” na Nacionalno koordinaciono tijelo, kojim rukovodi upravo prvi čovjek tog resora Milutin Simović i na šefa Vladinog Biroa za odnose sa javnošću Srđana Kusovca.
Kada je riječ o zaposlenima u samoizolaciji, Kusovac je novinare uputio da pregledaju spisak na portalu Vlade, koji se “redovno ažurira”.
“Imena svih građana Crne Gore koji su u samoizolaciji nalaze se na portalu Vlade i redovno se ažuriraju... Zaposleni u Vladi i ministarstvima nijesu nikakav izuzetak. Ukoliko je nekom od zaposlenih izdato Rješenje o obaveznoj kućnoj samoizolaciji - ime je na spisku. Isto je i u slučaju Vašeg drugog pitanja. Svaki građanin Crne Gore (i stranac sa pravom boravka) koji je doputovao iz inostranstva nakon što je stupila na snagu privremenja mjera upućivanja u obavezan karantin - upućen je u karantin. Ako je među tim građanima bilo zaposlenih u Vladi - svakako su i oni upućeni u karantin. Ni tu nema nikakve razlike”, kazao je Kusovac.
Iz resora Predraga Boškovića u subotu su saopštili da je VCG evakuisala službenika MO i tri pripadnika oružanih snaga Hrvatske, koji su bili stacionirani u misiji KFOR u Prištini, jer je nakon testiranja ustanovljeno da su pozitivni
Odgovarajući na pitanje - da li među zaposlenima u Vladi ima osoba inficiranih novim virusom, Kusovac se pozvao na čl. 9 Zakona o zaštiti podataka o ličnosti:
“Podaci koji se odnose na zdravstveno stanje predstavljaju posebnu kategoriju ličnih podataka”, odgovorio je on.
NKT ne odgovara ima li oboljelih u Vladi
“Vijestima” ni nakon više od 15 dana iz NKT i izvršne vlasti nijesu odgovorili koliko je članova Vlade, uključujući članove njihovih domaćinstava, u samoizolaciji ili u karantinu.
Da li oboljelih od koronavirusa ima među višim i specijalnim tužiocima i njihovim saradnicima, takođe nije bilo moguće provjeriti.
Ni iz ta dva tužilaštva danima nijesu odgovarali na pitanja “Vijesti”.
Za razliku od njih, policija od početka epidemije uredno obavještava javnost o broju inficiranih u svojim redovima, a podatke o testiranim, službenicima koji su u karantinu ili samoizolaciji ne krije ni Uprava za izvršenje krivičnih sankcija.
Na pitanja su odgovorili i iz Zavoda za zapošljavanje, objašnjavajući da je jedan njihov službenik pozitivan na koronavirus.
“U karantinu nema službenika Zavoda, dok je pet u samoizolaciji iz preventivinih razloga i u skladu sa protokolima zdravstvenih službi. Njihovo zdravstevno stanje se redovno prati i među njima nema novooboljelih... Što se tiče oboljelog koji je zaposlen u Zavodu, u ovom trenutku je bitno napomenuti da se radi o službeniku za koga je, nakon testiranja u Insitututu za javno zdravlje i sprovedenog epidemiološkog istraživanja, utvrđeno da je novim koronavirusom inficiran izvan radnog mjesta - kod kuće, te da je izvor obolijevanja član porodice”, odgovorili su iz službe za odnose sa javnošću.
Institucije prebacuju lopticu
Iako su mu “Vijesti” poslale dodatni mail, objašnjavajući da ne tražimo imena, već, ukoliko ih ima - broj vladinih funkcionera i službenika inficiranih koronavirusom, od Kusovca danima nije stigao novi odgovor.
U prvom odgovoru pojasnio je kada se i pod kojim uslovima mogu “obrađivati” podaci koji se odnose na zdravstveno stanje.
“Posebne kategorije ličnih podataka posebno se označavaju i štite radi sprečavanja neovlašćenog pristupa tim podacima. U tom smislu podacima o građanima Crne Gore inficiranim novim virusom korona raspolaže Institut za javno zdravlje, te se za podrobnije informacije morate javiti Institutu”.
Iz IJZ više puta su na konferencijama za medije saopštili da ne daju informacije o tome gdje rade oni koji su pozitivni na virus korona.
Bonus video: