Evropski pokret: Poštovanje ljudskih prava neodvojiv dio crnogorskog društva

Ekonomsko posustajanje, migratorna kriza, kriza poštovanja demokratskih principa, udari na pravni sistem EU, ali i suštinska kriza i nepostupanje po nekima od osnovnih vrijednosti evropskog ujedinjenja, predstavljaju ogromne izazove za budućnost EU, navode iz Evropskog pokreta
257 pregleda 0 komentar(a)
Crna Gora Evropska unija, Foto: Shutterstock, Shutterstock, Shutterstock, Shutterstock
Crna Gora Evropska unija, Foto: Shutterstock, Shutterstock, Shutterstock, Shutterstock

Poštovanje ljudskih prava, vladavina prava, slobodna tržišna ekonomija i međusobna solidarnost, principi su koji treba da postanu neodvoji dio crnogorskog društvenog i institucionalnog sistema, poručili su iz Evropskog pokreta.

Oni su u čestitci povodom 9. maja Dana Evrope, a ujedno i Dana pobjede nad fašizmom, naveli da je to u današnjem vremenu postala paralela koja se mora naglašavati, upravo zbog izgradnje zajedničke evropske budućnosti.

„Poštovanje ljudskih prava, ravnopravnost, vladavina prava, slobodna tržišna ekonomija, ali nadasve i medjusobna solidarnost i želja za očuvanjem mira i prosperiteta, moraju da budu naglašavane na svakom mjestu i u svakom trenutku“, poručili su iz Evropskog pokreta.

Oni su istakli da mnogi u Evropi zaboravljaju navedene vrijednosti ili ih „guraju u drugi plan zarad kratkoročnih interesa na ličnom, grupnom ili državnom planu“.

„Zbog toga i mi u Crnoj Gori, ukoliko želimo da gradimo uspješnu budućnost u Evropskoj uniji moramo da pružimo maksimum napora da ove vrijednosti i principi postanu neodvoji dio našeg društvenog i institucionalnog sistema“, ističe se u saopštenju.

Kako su naveli, čestitka se danas ne može uputiti u slavljeničkom raspoloženju, jer tragične posljedice pandemije oblikuju stvarnost kroz modele institucioonalnih, društvenih i ličnih ponašanja i aktivnosti, koji na različite načine pogađaju osnovne vrijednosti na kojima je sazdana Evropska unija (EU).

„Nažalost, na ovu nepredviđenu i razornu snagu smrtonosnog virusa, nadovezuju se i ranije slabosti koje su mnogi segmenti savremenog evropskog društva pokazivali u dužem trajanju i u različitim oblicima“, ocijenili su iz Evropskog pokreta.

Kako su rekli, ekonomsko posustajanje, migratorna kriza, kriza poštovanja demokratskih principa, udari na pravni sistem EU, ali i suštinska kriza i nepostupanje po nekima od osnovnih vrijednosti evropskog ujedinjenja, predstavljaju ogromne izazove za budućnost Unije.

„Zbog toga je danas od izuzetnog značaja naglašavanje upravo tih vrijednosti i principa, na kojima počiva Evropska unija i miran i uspješan život svih građana Evrope“, zaključuje se u saopštenju.

Bonus video: