Od danas je moguć međuopštinski prevoz po regijama, unutrašnji pomorski saobraćaj, prisustvovanje vjerskim obredima po definisanim uslovima, kao i specijalistički pregledi u bolnicama.
Rad zdravstvenih ustanova u Crnoj Gori od danas je normalizovan.
Pri ulazu obavezno je mjerenje temperature i dezinfekcija ruku...
Cilj je da se u Kliničkom centru Crne Gore, opštim i specijalnim bolnicama, kao i ustanovama u mreži zdravstvenog sistema, obezbijedi postepena dostupnost specijalističkih pregleda za sve pacijente.
Iz Ministarstva zdravlja je saopšteno da povratak redovnim aktivnostima zdravstvenog sistema, uz poštovanje prepouka Instituta za javno zdravlje, sada mora biti u vrhu prioriteta.
Prema uputstvima Instituta za javno zdravlje na ulazu u javni prevoz mora biti dostupno adekvatno sredstvo za dezinfekciju ruku, koja je obavezna i prilikom ulaska i izlaska.
Nošenje zaštitnih maski, medicinskih ili platnenih, takođe je obavezno za vozače. I putnici moraju da nose medicinsku ili platnenu masku ili tkaninu koja prekriva nos i usta.
U autobusima je isključivo dozvoljen prevoz putnika bez stajanja.
Preporuke IJZ su da raspored sjedenja u autobusu omogućava “optimalnu fizičku distancu između putnika" i to tako da u jednom redu sjedišta sjede najviše dvije osobe, na primjer na sjedištima do prozora, a na suprotnim stranama vozila.
S obzirom na to da su putnici na izlazu iz autobuske stanice u obavezi da dezinfikuju ruke, preporuka IJZ je da je dezinfekcija ruku prije ulaska u vozilo poželjna.
Prevoznici su dužni da prebrišu vozačko mjesto i kabine preporučenim sredstvom za dezinfekciju, kao i površine koje se često dodiruju rukama - kvake na vratima, volan, radna ploča.
U uputstvu IJZ piše da treba izbjegavati fizički kontakt sa putnicima prilikom izdavanja karte, primanja ili izdavanja prtljaga.
Javni međugradski prevoz zasada je dozvoljen u južnoj regiji između opština Bar, Budva, Herceg Novi, Kotor, Tivat i Ulcinj, kao i Cetinje. U centralnom regionu saobraćaj je dozvoljen između Podgorice, Cetinja, Danilovgrada, Tuzi, Nikšića, Šavnika i Plužina, a u sjevernom između Pljevalja, Žabljaka, Bijelog Polja, Berana, Mojkovca, Kolašina, Plava, Rožaja, Andrijevice, Petnjice i Gusinja.
Vjerski obredi mogući su pod određenim uslovima.
Tako u vjerskom objektu jedna osoba može biti na 10 kvadrata, a van objekta najviše 20 osoba. Obavezno je i držanje distance od dva metra.
U vjerskim objektima maska je obavezna za sve osim sveštenika u obredu, a na ulazu mora da bude postavljeno sredstvo za dezinfekciju ruku. Iz NKT-a su obrazlažući mjeru naveli i da je "zabrana okupljanja na snazi".
Galerija
Bonus video: