Institut za javno zdravlje (IJZ) preporučio je zdravstvenim ustanovima dnevni broj uzoraka koje će uputiti na analizu, pa tako dobar dio ustanova može da pošalje tek desetak briseva dnevno u IJZ.
Iz IJZ ističu da su to uradili jer su utvrdili da značajan dio materijala koji se šalje nije opravdan i nije uzet u skladu sa kliničkim i epidemiološkim indikacijama.
Među analiziranih 598 uzoraka u laboratorijama ove ustanove juče je 56 rezultata bilo pozitivno.
Iz pojedinih zdravstvenih ustanova tvrde da su od Instituta (IJZ) dobili dopis da je uzorke na novi koronavirus potrebno uzimati samo u dijagnostički opravdanim slučajevima i da dnevno u laboratorije mogu poslati maksimalnih 10 uzoraka.
Upitani da li je to tačno i zašto su poslali dopis kojim se broj uzoraka ograničava, iz IJZ su odgovorili da su njihove laboratorije u prethodnom periodu bile suočene sa enormnim prilivom uzoraka za analizu na novi koronavirus, koji je u jednom trenutku bio višestruko veći od kapaciteta.
“Analizom poslatih uzoraka utvrđeno je da značajan dio njih nije bio opravdan, odnosno da nije uzet u skladu sa postojećim kliničkim i epidemiološkim indikacijama. Primjera radi, uzorkovane su čitavi sektori pojedinih kompanija zbog registrovanog obolijevanja jednog zaposlenog koji nije ostvario mnogobrojne kontakte”, piše u odgovoru IJZ.
Na taj način, tvrde, ne samo da se radilo o neadekvatnom trošenju resursa, već o praksi koja je bespotrebno produžavala vrijeme čekanja na rezultate i “obesmišljavala ulogu laboratorije u suzbijanju epidemije”. Iz IJZ su kazali da su preporučili dnevni broj uzoraka koji se upućuju, ne preciziravši o kojoj cifri je riječ. Istakli su da ovo ne znači da je broj uzoraka ograničen, jer će se uzorkovanje kod kontakata inficiranih i osoba sa simptomima i dalje vršiti i tu se neće i ne smije ograničavati broj uzetih uzoraka:
“Na ovaj način laboratoriji je omogućeno da nesmetano funkcioniše i u uslovima povećanog priliva uzoraka, te da ispunjava svoju javno-zdravstvenu ulogu”.
Najviše hospitalizovanih u Beranama, juče bez preminulih
Od 56 slučajeva Covida-19, 22 je iz Podgorice, dok je šest pozitivnih uzoraka upućeno sa Cetinja, po pet iz Berana i Pljevalja, po tri iz Nikšića, Kotora, Bara i Tivta, po dva iz Bijelog Polja i Andrijevice i po jedan iz Kolašina i Danilovgrada.
“Nije bilo prijavljenih smrtnih ishoda. Ukupan broj potvrđenih smrti od početka juna mjeseca je 36, a od početka godine 45. Od infekcije se oporavilo 30 pacijenata tako da je ukupan broj oporavljenih od 14. juna 524. Ukupan broj aktivnih slučajeva Covida- 19 u Crnoj Gori trenutno iznosi 2.065...”, saopšteno je iz IJZ.
Na bolničkom liječenju u Crnoj Gori juče je bilo 197 pacijenata. Iz beranske bolnice saopštili su da su u toj ustanovi hospitalizovana 64 pacijenta, od kojih šest imaju tešku kliničku sliku i na stalnoj su terapiji kiseonikom.
Iz Kliničkog centra (KC) rekli su da se u toj ustanovi liječi 31 pacijent, od kojih je jedan na respiratoru, a četiri na neinvanzivnoj ventilaciji.
Direktor Urgentnog centra KC Nermin Abdić saopštio je juče da se u toj organizacionoj jedinici za 24 sata zbrine između 150 i 200 građana i da je veliki broj pacijenata opterećenje za njihovo medicinsko osoblje i zamolio građane za strpljenje i razumijevanje.
Traže od NKT-a otvaranje granica i objašnjenje mjera
Predsjednik Opštine Herceg Novi, Stevan Katić, pozvao je Vladu i Nacionalno koordinaciono tijelo za zarazne bolesti (NKT) da odrede datume otvaranja granica sa Srbijom i Rusijom, kako bi se spasio ostatak turističke sezone.
On je apelovao na Vladu i NKT da odrede datume otvaranja granica sa tim državama uz jasne epidemiološke standarde koje je potrebno ispuniti da bi njihovi državljani ušli u Crnu Goru. A nevladina organizacija Centar za građansko obrazovanje (CGO) tražila je juče od NKT i Ministarstva zdravlja da im hitno pojasni mjere koje se odnose na opšte odredbe nošenja zaštitnih maski.
“CGO traži hitno od NKT-a precizno pojašnjenje ove mjere, ali i da NKT utiče da svi organizatori bilo koje vrste okupljanja, a posebno institucije sistema, organizatori sastanaka/događaja i TV kuće, obezbijede poštovanje ovih mjera kada su domaćini, kao i da javni funkcioneri budu ti koji će prednjačiti u poštovanju mjera”, piše u saopštenju. Iz CGO su istakli da su brojni primjeri nepoštovanja ove mjere, te da ni poslanici tokom plenarnog zasjedanja prethodna dva dana nisu nosili maske.
Stiglo 86 respiratora, ukupno 322 u sistemu
U Crnu Goru je juče dopremljen četvrti kontingent medicinske opreme, koji sadrži 86 respiratora i preko 235.000 komada lične zaštitne opreme za potrebe zdravstvenog sistema.
“Donacija je dio projekta Evropske unije za hitnu podršku Crnoj Gori u borbi protiv Covid-19, ukupne vrijednosti tri miliona eura, a koji sprovodi Kancelarija UNDP u Crnoj Gori”, piše u saopštenju EU Info centra. Šef Kriznog medicinskog štaba Ranko Lazović rekao je da na jučerašnji dan crnogorski zdravstveni sistem raspolaže sa 322 respiratora, što je više nego dovoljno i za najteži scenario, za koji vjeruju da se neće desiti.
Iz Ministarstva ekonomije juče je saopšteno da je Vlada, u cilju ublažavanja negativnih ekonomskih posljedica nastalih epidemijom koronavirusa, a posebno zbog rigoroznih mjera koje su bile na snazi u Rožajama i Gusinju, odlučila da pomogne najugroženijima u tim opštinama sa 5.100 paketa sa životnim namirnicama.
Bonus video: