Širibana Šakoli iz naselja Gračanica, iz Nikšića, poručila je da ukoliko im iz lokalne uprave na poprave stanove u kojima je skoro sve pokućstvo uništeno od vode i vlage, koja izbija iz temelja, a vjerovatno ni instalacije nijesu u redu, da će ili nasilno useliti u neki od praznih stanova za koje tvrdi da u tom naselju postoji, ili zapaliti sebe i stan u kome živi.
Riječ je o četiri barake koje su useljene 2015. godine, a izgrađene zajedničkim ulaganjem Opštine, Ambasade Njemačke, NVO "Help" i UNHCR.
"Strah nas je, ali spavamo vani. Ovdje ima dosta stanova u kojima niko ne živi. Slomiću vrata i ući ću u neki od tih stanova da makar imamo krov nad glavom dok nam se ovaj stan ne sredi. Ljudi spavaju vani, a ovdje četiri stana prazna. Slomiću stan i ući unutra. Bolje mi je u zatvor nego ovako da živim. Niko neće da nas gleda. Je li zato što smo Cigani? Pa i mi smo ljudi, i mi jedemo hljeb”, kazala je Širibana novinarima.
O njenom i problemu ostalih stanara pomenutog naselja, “Vijesti” su pisale prošle sedmice ali, kako kaže Širibana, ništa se nije promijenilo nego je situacija samo još gora.
“Bila sam u Opštinu, kod potpredsjednika Perovića, koji mi je rekao da zovnem novinare. Evo, zvala sam novinare, jer ne znam gdje da idem. Ja sam samohrana majka. Imam 60 godina i nas 11 živimo od 68 eura koliko primam od Socijalnog i od toga što isprosim. Riječ vam dajem, ako se ovo ne sredi, djecu ću izvesti vani, a sebe i stan ću zapaliti”, ogorčeno je poručila Širibana.
Iz "Help"-a su "Vijestima" kazali da su upoznati sa situacijom u kojoj su se našli mještani dijela naselja u Gračanici, da smatraju da je šteta velikim dijelom uslovljena i lošim održavanjem, kao i da je zakonski vlasnik objekata Opština Nikšić, u čijoj je nadležnosti održavanje baraka.
Zbog situacije sa koronavirusom, "Help" trenutno ne raspolaže sa fondovima koji bi im omogućili da pomognu stanarima naselja u Gračanici.
"Ali, istražujemo mogućnosti da finansiramo renoviranje koroz sličnu šemu kao i u prethodnom slučaju, udruživanjem resursa 'Help'-a i Opštine Nikšić. Odgovarajući zahtjev o tome, već je upućen u 'Help'-ovo sjedište u Njemačkoj", kazao je “Vijestima” Klaus Mok, regionali koordinator „Help“-a.
"Nije tačno da smo mi krivi za ovu vodu. Radila sam u Domu zdravlja 12 godina i znam šta je čistoća i higijena. Ali, ne možeš ovdje da imaš higijenu, nikako, a trudim se, jer imam i male unuke. Od kada sam dobila stan, kajem se, jer je odmah izbila voda i stalno sam išla u Opštinu da prijavljujem. Voda izbija iz temelja, laminat se skroz bio podigao, pa sam morala da ga maknem. Morala sam i da dio namještaja izbacim i zapalim, jer je satrunuo od vode, a jedva sam uspjela na kredit da ga uzmem”, jada se Širibana.
Situacija je ista i u skoro svim stanovima u barakama koje su izgrađene 2015.godine.
"Ne možemo tu da spavamo, dobićemo koronu. I mi smo ljudi, nijesmo stoka. Sva kuća smrdi od vlage. Pojavili se miševi, bube. Ne treba nama korona. Ovo je korona. Imamo bebu od dva mjeseca, druga ima godinu i po, treća, što ima srčanu astmu, ima šest godina, dok ova koja ima kataraktu ima deset godina. I ja imam srčanu astmu. Najveći problem su djeca”, kazala je Širibana.
I u barakama izgrađenim 2017. godine ponovo problemi sa vodom
Ista situacija je bila i u barakama koje su napravljene dvije godine kasnije i Opština je sa "Help"-om kofinansirala njihovu popravku.
Mještani tvrde da ta popravka nije urađena kako treba, jer čim puste vodu, ona izbija vani, na fasadi.
“Renovirali su prije pet-šest mjeseci, ali i dalje pušta voda sa strane. Nijesmo zadovoljni kako su uradili. Obećali su nam asfalt, ogradu, ali ništa od toga. Rekli su da ne smijemo ništa sami da gradimo. Imam sedmoro djece i jedno sa smetnjama u razvoju", kazao je Isufaj Milazim i pustio vodu u kupatilu, a ista se odmah pojavila na fasadi.
Korać: Komisija i izvođač radova će obići stanove
Milan Korać, sekretar Sekretarijata za kulturu, sport, mlade i socijalno staranje, kazao je da je lokalna uprava uradila dosta toga da bi poboljšala život stanovnika naselja Gračanica.
Kazao je da su sa “Help”-om zamijenili podove, popravili vodovodne instalacije, okrečili stanove deset najugroženijih stambenih jedinica.
Pored toga, prema riječima Koraća, napravili su sprave za vježbanje, postavili četiri velika kontejnera, napravili dvije septičke jame, postavili dva usporivača brzine, uradili led rasvjetu u dužini od 200 metara, posadili sadnice breze između stambenih jedinica i korita rijeke i redovno čiste divlje deponije.
"Na osnovu saznanja od vas, da u renoviranim barakama postoji problem oko vodovodne instalacije, pozvali smo predstavnike međunarodne organizacije ‘Help’ koji će odmah danas sa izvođačem radova,obići sve stanove, utvrditi i otkloniti sve kvarove. Opštinska komisija za reviziju stanarskih prava, koja u kontinuitetu obilazi stanare ovog naselja i kontroliše namjensko korišćenje ovih stambenih jedinica, obići će porodice i stanove u ponedjeljak 3.avgusta, nakon povratka članova komisije sa godišnjih odmora", piše u odgovoru Koraća.
Bonus video: