Sonja Dragović, autorka intervjua sa Janom Gelom, reagovala je na saopštenja Gela, Dušana Damjanovića i PG Biroa.
Odgovor Dragović prenosimo u cjelosti:
Profesor Gel i ja smo komunicirali e-mailom prije njegovog dolaska u Podgoricu, i dogovorili smo se da ćemo uraditi intervju tokom njegove posjete. Razgovor je obavljen i snimljen u okviru susreta sa novinarima u hotelu u kom je profesor odsjeo, a autentični audio zapis u cjelosti sačuvan.
Bilo mi je važno da u razgovoru prokomentarišemo aktuelne probleme podgoričkog urbanizma, kao što su nedostatak kvalitetno uređenih javnih površina, samovolja investitora i građevinskih kompanija, razvoj biciklizma u Podgorici, kao i razvoj obala Morače. Moguće je da smo, u dijelu razgovora o ovoj poslednjoj temi, mislili na različite projekte – pitala sam o trenutno aktuelnom i žustro debatovanom projektu izgradnje na obali Morače, na šta je profesor odgovorio da je tokom posjete upoznat sa projektom i da je imao zamjerke.
Odgovor je vjerno prenesen u tekstu; ako se odnosio na nešto što nije projekat „Kasarna Morača“, onda to znači da ćemo uskoro imati posla sa nekim drugim projektom koji – svi su izgledi – takođe nije dobar po priobalje, ali za njega za sad znaju samo arhitekte biroa INGinvest i naš gradonačelnik. Nadam se da će komentari profesora Gela biti uzeti u obzir tokom daljeg rada na tom projektu, jer nam je ovom prilikom dao vrijedan savjet koji ne bi bilo mudro ignorisati.
Tekst prenosi i pozitivne i negativne utiske koje je profesor Gel uspio da stekne tokom ove kratke posjete, kao i njegovu izjavu o mogućoj saradnji sa Glavnim gradom do koje će, nadam se, doći. Iz te saradnje bismo svi koji se bavimo pitanjima urbanog razvoja Podgorice mogli dosta da naučimo. Komentari profesora Gela o važnosti učešća građana i odgovornosti koju građani snose za budućnost svog grada vrijedna su uputstva za naš budući rad – rad koji je ovom prilikom Glavni grad podržao tako što je svima koji su prisustvovali predavanju profesora Gela obezbijedio besplatan primjerak njegove dragocjene knjige. Nadam se da će se ova investicija isplatiti, i da ćemo principe koje Gel u knjizi predstavlja uskoro prepoznati i u zvaničnim urbanističkim planovima i projektima.
Što se tiče pitanja o Crnoj Gori kao ekološkoj državi, koje je profesoru Gelu bilo postavljeno tokom susreta sa novinarima na koji sam ja bila pozvana, odgovor je prenesen doslovno i takođe zabilježen na audio snimku, koji čuvam. Ne znam zbog čega se u reagovanju na tekst pretpostavlja da profesor Gel nije uživao u tom jednočasovnom predavanju, i mislim da je dobro što je – makar i od novinarke koje mu je postavila pitanje – saznao da je Crna Gora po Ustavu zbilja ekološka. To može biti važno za buduću strategju razvoja glavnog grada, čiji je značaj profesor Gel više puta podvukao.
Intervju sam dogovorila, vodila, prevela i objavila kao stručnjakinja i aktivistkinja koja se u svom svakodnevnom radu bavi ovim pitanjima i problemima. Hvala portalu „Vijesti“ koji mi je izašao u susret i prenio tekst.
Sonja Dragović
Bonus video: