ZZZCG objavio javni poziv za dodjelu grantova za projekte zapošljavanja OSI

Poslodavci koji zapošljavaju lica sa invaliditetom, kako je rekao, koriste povoljnosti koje im nudi država
123 pregleda 1 komentar(a)
Suljo Mustafić, Foto: Filip Roganović
Suljo Mustafić, Foto: Filip Roganović
Ažurirano: 23.01.2018. 18:27h

Zavod za zapošljavanje Crne Gore (ZZZCG) objavio je danas Javni poziv za dodjelu grant šeme u iznosu od 1,5 miliona eura za finansiranje projekata zapošljavanja lica sa invaliditetom, u koje bi trebalo da bude uključeno oko 180 pripadnika te populacije.

Direktor ZZZCG, Suljo Mustafić, kazao je, na konferenciji za novinare, da se na evidencijama Zavoda nalazi oko šest hiljada osoba sa invaliditetom.

“Apelujem, i ovog puta na poslodavce da zapošljavaju ovu kategoriju građana. Od toga svi imamo koristi, prvenstveno zbog toga što razbijamo uvriježene predrasude da te osobe nisu za radni angažman. Naprotiv, među njima su brojni koji žele da rade, da se dokazuju, shodno afinitetima i mogućnostima”, istakao je Mustafić u PR Centru.

Poslodavci koji zapošljavaju lica sa invaliditetom, kako je rekao, koriste povoljnosti koje im nudi država.

“Prije svega ne plaćaju poseban doprinos Fondu za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje lica sa invaliditetom, a pri tome koriste subvencije njihovih zarada. Fond funkcioniše u okviru Zavoda, kao posebna organizaciona jedinica”, objasnio je Mustafić.

Prema njegovim riječima, budžetom za ovu godinu, Fondu je opredijeljeno šest miliona EUR, od kojih su 3,3 miliona za finansiranje projekata zapošljavanja lica sa invaliditetom.

“Oko 300 hiljada eura planirano je za finansiranje projekata po javnom pozivu iz novembra prošle godine. A, danas smo objavili javni poziv za dodjelu grant šeme u iznosu od 1,5 miliona eura. U narednom periodu, raspisaćemo još jedan konkurs za raspodjelu preostalih 1,5 miliona eura”, objasnio je Mustafić.

On je podsjetio da je sredstvima Fonda od 2015. godine, finansirano više od 150 projekata zapošljavanja lica sa invaliditetom.

“Ukupna vrijednost je, nešto ispod 7,5 miliona eura. Samo u prošloj godini, Zavod je finanisirao 85 projekata, u koje je uključeno 550 lica sa invaliditetom”, naveo je Mustafić.

Prema njegovim riječima, u Crnoj Gori je zaposleno 317 lica sa invaliditetom, kod 204 poslodavca.

“Od ovih 317 osoba, 205 je zaposleno na neodređeno vrijeme. Brojke same po sebi ne govore nešto posebno. Analize Zavoda, međutim, pokazuju pozitivne pomake i rast zainteresovanih poslodavaca za zapošljavanje lica sa invaliditetom”, ocijenio je Mustafić.

On je podsjetio da je ZZZCG ustupio zgradu na Zabjelu u Podgorici, u kojoj će na 410 kvadratnih metara, pored Rehab centra biti smješten Centar za autizam, kao funkcionalni dio Kliničkog centra Crne Gore.

Prema njegovim riječima, za izgradnju i modernu opremu ovog objekta, Zavod je uložio oko dva miliona eura.

"Centar za profesionalnu rehabilitaciju će biti smješten u istoj zgradi na prostoru oko 1.400 metara kvadratnih. Namjera je da se na jednom mjestu obezbijede zdravstvene, socijalne, obrazovne, radno-terapeutske usluge, usluge profesionalne rehabilitacije za osobe sa preprekama u razvoju”, pojasnio je Mustafić.

Savjetnik u Fondu za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje lica sa invaliditetom, Stanko Laković, istakao je da, kada je riječ o finansijskim aspektima ovog javnog poziva, minimalni iznos granta koji se može dodijeliti je 30 hiljada EUR, dok je maksimalan iznos 70 hiljada eura.

“Moramo istaći da je obavezno sufinansiranje projekata, što znači da svaki podnosilac prijave mora obezbijediti sufinansiranje u minimalnom iznosu od pet odsto, od ukupno opravdanih troškova projekta”, objasnio je Laković.

On je kazao da je krajnji rok za podnošenje prijava 23. februar, navodeći da će svi podnosioci biti pismeno obavješteni o rezultatima ocjene njihove prijave.

Načelnica Fonda za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje lica sa invaliditetom, Enesa Rastoder, ocijenila je da visok nivo nezaposlenosti lica sa invaliditetom nameće potrebu da se sredstva za finansiranje grant šema usmjere na one projektne aktivnosti, koje će rezultirati povećanjem zapošljivosti tih osoba.

“Sve to kroz sticanje stručnih kvalifikacija i drugih vještina i kompetencija, kako bi se zadržali na tržištu rada, odnosno imali mogućnost da napreduju u radnom okruženju”, pojasnila je Rastoder.

Savjetnica u Fondu za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje lica sa invaliditetom, Gracijela Rakonjac, objasnila je da lice sa invaliditetom, kao učesnik projekta, ne može biti uključeno u više projekata.

“Lica sa invaliditetom, koja su uključena u projekte po javnim pozivima, od marta i avgusta 2017. godine, ne mogu biti uključena u projekte po ovom javnom pozivu. To je bitno, iz prostog razloga, da što veći broj lica sa invaliditetom uključimo kroz projekte koji će biti finansirani ovim javnim pozivom”, pojasnila je Rakonjac.

Svi projektni predlozi, kako je navela, moraju predviđati, uključivanje najmanje šest lica sa invaliditetom, i zapošljavanje najmanje četvoro tokom trajanja projekta i to u najkraćem trajanju od šest mjeseci.

“Prednost pri izboru imaju oni projekti, koji predviđaju uključivanje većeg broja učesnika, kao i projekti koji predviđaju zapošljavanje nakon završetka projekta”, rekla je Rakonjac.

Bonus video: