Centar za građansko obrazovanje (CGO), povodom Međunarodnog dana nenasilja - 2. oktobra, pozvao je sve društvene aktere da svojim djelovanjem utiču na očuvanje kulture suživota, mira i dijaloga.
Iz te nevladine organizacije (NVO) kazali su da su dešavanja prethodnih mjeseci pojačala napetost u društvu.
“Više od pola godine pandemije, ekonomske neizvjesnosti i restrikcija, predstavljaju ozbiljno opterećenje za cijelo društvo, a na njih su se nadovezale političke i identitetske tenzije”, navodi se u saopštenju.
Iz CGO istakli su da incidenti na nacionalnoj i vjerskoj osnovi, kao i porast porodičnog nasilja, moraju da budu alarm za političke lidere da koriguju ton svog djelovanja.
“Krajnje je vrijeme za otklon od agresivnog populističkog i radikalno-vjerskog vokabulara i davanja primata realnim i konstruktivnim izrazima”, naveli su iz te NVO.
Iz CGO ukazali su na to da nova vlast, ali i opozicija, moraju da imaju u vidu da postojeći mehanizmi tolerancije u crnogorskom društvu imaju limit pritiska koji mogu da podnesu.
“Iako je trajuća politička kriza posljedica pogrešnih političkih odluka u dugom vremenom okviru, odgovornost za bilo kakvu vrstu eskalacije tenzija imaju svi trenutni politički lideri”, rekli su iz CGO.
Ne smije se, kako su naglasili, dozvoliti da kultura agresivnosti još jednom preovlada crnogorskim društvom.
“Zbog toga uvijek napominjemo i na problem nekažnjivost inspiratora i odgovornih za zločine iz 90ih”, naveli su iz CGO.
Iz CGO podsjetili su i na Povelju Ujedinjenih nacija (UN) kojom se insistira na mirnom, nenasilnom pristupu prilikom adresiranja društvenih izazova i problema. “Postulati Povelje UN upućuju na nenasilne oblike komunikacije, mehanizme koji smanjuju nasilje i obavezu nadležnih institucija da najstrože sankcionišu ponašanje onih koji podstiču bilo kakav oblik nasilnog ponašanja, a pogotovo prema manjinama, ženama i novinarima”, navodi se u saopštenju.
Generalna skupština UN-a je 2007. godine ustanovila obilježavanje Međunarodnog dana nenasilja na rođendan Mahatme Gandija kao priliku za „širenje poruke nenasilja”, rezolucijom koja potvrđuje „univerzalnu važnost principa nenasilja”.
Bonus video: