Uprava policije zabranila je održavanje skupa članovima Udruženja ugostitelja Crne Gore koji je bio planiran za 29. decembar ispred zgrade Vlade.
Iz Udruženja ugostitelja je najavljeno da će povodom rješenja o zabrani skupa podnijeti tužbu Upravnom sudu radi poništaja.
Kako se navodi u saopštenju tog Udruženja, koje potpisuje predsjednik Momo Sladaković 24. decembra je otvoreno preko 200 ugostiteljskih objekata, te da je oko 15 odgovornih lica u tim objektima privedeno od strane službenika Uprave policije.
"Ovim putem želimo da izrazimo ogočenost i javnu osudu zbog činjenice da je nekoliko naših kolega iz Nikšića, nakon privođenja, zadržano tokom noći u prostorijama Centra bezbijednosti u Nikšiću, što je apsolutno neprimjereno i nepotrebno. Takođe, želimo da obavijestimo svoje kolege da će od strane Udruženja ugostitelja Crne Gore imati svu podršku, kako finansijsku, tako i stručnu odnosno pravnu kako bi se, u skladu sa zakonskom procedurom, izborili sa prijavama Uprave policije i nezakonitim postupanjem prema njima", navodi se u saopštenju.
Predstavnici Udruženje ugostitelja danas su razgovarali sa predstavnicima Ministarstvo zdravlja, Ministarstva ekonomskog razvoja i Privredne komore.
"Povodom zahtjeva Udruženja ugostitelja, Ministarka zdravlja nije bila u mogućnosti da garantuje izmjenu mjera kojima se onemogućava rad ugostitljeskih objekata. Predstavnicima ovog Udruženja saopšteno je da će njihovi zahtjevi biti razmotreni u ponedeljak 28.12.2020. godine i donijeti eventualna revizija mjera. Prisutni predstavnici Ministarstva zdravlja na sastanku su pojasnili da je, zbog trenutne situacije sa brojem oboljelih od virusa COVID 19 povećan rizik usljed potencijalnih slavlja, a ograničeni direktivama i preporukama, ovo maksimum napora koji mogu učiniti".
U saopštenju se navodi da je predstavnik Udruženja ugostitelja iznio zahtjev ministru ekonomskog razvoja Jakovu Milatoviću, da učini dodatni napor i utiče na državne i lokalne organe, kako bi obustavili sve postupke prinudne naplate, prekidanja dostavljanja električne energije i vode privrednim društima koja obavljaju ugostiteljsku djelatnost.
"Takođe, istaknut je i zahtjev da se u što kraćem roku iznađe modalitet za kreditiranje kompanija iz ovog sektora, kako bi uredno mogli da izvršavaju svoje obaveze, kako prema državi, tako i prema lokalnim samoupravama, te da pod hitno krenu sa rješavanjem ostalih zahtjeva, bez odugovlačenja, a koji su još ranije upućeni svim relevantnim institucijama. Konačno, istaknut je zahtjev da sva eventualna zatvaranja i onemogućavanja obavljanja djelatnosti moraju biti ispraćena adekvatnim finansijskim mjerama u mnogo većem obimu nego što je to do sada bio slučaj", piše u saopštenju Udruženja ugostitelja.
Poručuju da će "nastaviti borbu za opstanak, koja traje već 9 mjeseci".
"I to na način kako je to najavljeno u dosadašnjim obraćanjima javnosti, jer je u pitanju opstanak cijele grane turističke privrede i ogromnog broja zaposlenih lica. Ovim putem pozivamo i sve naše kolega da, koliko mogu, daju doprinos ovoj borbi, jer ćemo samo zajedničkim i jedinstvenim pristupom na kraju i uspjeti. Takođe, istrajavamo u tvrdnji da prema ovoj grani privrede ne postoji pravičan odnos, posebno kada se uzme u obzir njen značaj za ekonomiju Države Crne Gore, dok se nijemo posmatraju kršenja mjera kojih imamo na svakom koraku, a koja su dokumentovana i javno prikazana putem medija svih vrsta".
Iz Udruženja su obavijestili javnost da će istrajati u svojim namjerama i zahtjevima, "jer je očigledno da kod onih koji donose odluke o našim sudbinama ne postoji dovoljno razumijevanja za probleme sa kojima se suočavamo i shvatanje njihove suštine".
Bonus video: