Formira se Savjet za kontrolu biračkog spiska

"Zadatak tog savjetodavnog tijela bio bi prevashodno da birački spisak, kao jedan od ključnih segmenata izbornog procesa, a koji je i kroz preporuke OEBS-a i ODIHR-a prepoznat kao kamen spoticanja, dovede u red", kaže se u saopštenju Vlade

2099 pregleda 7 komentar(a)
Sa sjednice Vlade, Foto: Gov.me
Sa sjednice Vlade, Foto: Gov.me

Vlada je usvojila informaciju o formiranju Savjeta za kontrolu biračkog spiska, čiji će zadatak, kako je saopšteno, biti da birački spisak kao jedan od ključnih segmenata izbornog procesa, dovede u red.

Iz Vlade je saopšteno da je Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) zaduženo da, u roku od 14 dana, u saradnji sa Generalnim sekretarijatom Vlade, sačini predlog odluke o formiranju Savjeta za kontrolu biračkog spiska.

"Zadatak tog savjetodavnog tijela bio bi prevashodno da birački spisak, kao jedan od ključnih segmenata izbornog procesa, a koji je i kroz preporuke OEBS-a i ODIHR-a prepoznat kao kamen spoticanja, dovede u red", kaže se u saopštenju Vlade.

Pod tim se, kako se navodi, podrazumijevaju normativni aspekat, u smislu potrebe za unapređenjem Zakona o biračkom spisku, i neke od ključnih preporuka, poput pitanja prebivališta i pravne sposobnosti za glasanje, koje bi trebalo preispitati u skladu s dobrom praksom kako bi se omogućilo veće učešće na izborima.

"Preko razmatranja pitanja da li aktuelna upotreba elektronskih uređaja za identifikaciju birača daje optimum, imajući u vidu da organizacije civilnog društva iz izbora u izbore navode da se u biračkom spisku nalaze preminuli i lica koja žive u inostranstvu, pa sve do prava uvida u birački spisak od strane različitih subjekata", dodaje se u saopštenju.

Vlada je usvojila informaciju o izradi Nacionalne strategije za imunizaciju protiv koronovarusa.

U informaciji se navodi da je cilj strategije da omogući pravovremeno, jasno i transparentno uvođenje COVID 19 vakcine u nacionalni program imunizacija.

"Strategija će pokrivati ključne oblasti definisane od strane Instituta za javno zdravlje i Instituta za ljekove i medicinska sredstva", kaže se u saopštenju.

U raspravi je, kako je saopšteno iz Vlade, posebno naglašeno da uvođenje i sprovođenje programa COVID 19 vakcinacije treba da bude apsolutni prioritet cjelokupne Vlade, a ne samo Ministarstva zdravlja.

"Navedeno se posebno odnosi na finansijski momenat koji pored nabavke vakcina mora da osigura pokrivenost i drugih troškova", navodi se u saopštenju.

Na sjednici Vlade, kojom je predsjedavao premijer Zdravko Krivokapić, donijet je Program monitoringa površinskih i podzemnih voda za ovu godinu.

U diskusiji je istaknuto da je konkretan cilj Programa zaštita voda, odnosno sprečavanje, kontrola i smanjenje zagađivanja voda radi postizanja dobrog statusa voda.

Na današnjoj sjednici usvojen je završni izvještaj o realizaciji Strategije za integrisano upravljanje migracijama u Crnoj Gori za period od 2017. do prošle godine.

U Izvještaju je konstatovano da je Crna Gora u kontinuitetu sprovodila aktivnosti koje se odnose na unapređenje uslova na polju zakonitih migracija, suzbijanje nezakonitih migracija.

"Kao i na promovisanje vrijednosti međunarodne zaštite, pune integracije osoba koja imaju međunarodnu zaštitu, posljednje primjene sporazuma o readmisiji, a sve na platformi intenzivne regionalne i međunarodne saradnje i usklađivanja sa pravnom tekovinom i najboljom praksom zemalja Evropske unije", dodaje se u saopštenju.

Vlada je usvojila informacija o pružanju humanitarne pomoći Hrvatskoj zbog saniranja posljedica zemljotresa, koji je pogodio tu državu.

Zaključeno je da se pomoć u materijalnim sredstvima koju će pružiti MUP uruči Direktoratu za civilnu zaštitu Ministarstva unutrašnjih poslova Hrvatske.

Bonus video: