Ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta Vesna Bratić uručila je danas državnu nagradu Oktoih Snježani Bošković, profesorici istorije u nikšićkoj Osnovnoj školi (OŠ) „Olga Golović“ i Ermini Vlahovljak, profesorici francuskog jezika u pljevaljskoj OŠ „Salko Aljković“.
Bratić je istakla da se najveće državno priznanje u oblasti prosvjete dodjeljuje onima koji imaju najplemenitiji zadatak - da prosvjećuju i obrazuju mlade naraštaje.
„Kao dugodišnji univerzitetski profesor i sama sam prošla putevima kojima svakodnevno idu prosvjetni radnici. I znam da su puni i izazova, ali i malih i velikih dragocjenih pobjeda“, kazala je Bratić.
Kako je navela, pored toga što prenose znanje, prosvjetni radnici vaspitavaju, grade sistem vrijednosti i društva u svojoj učionici, pripremaju za društvene i životne uloge.
„Upravo takvi profesionalci su Bošković i Vlahovljak, ovogodišnje dobitnice Oktoiha“, rekla je Bratić.
Bratić je zahvalila žiriju koji je učestvovao u izboru najboljih u prethodnoj godini, i istakla da vjeruje da su svi saglasni da se posebna zahvalnost duguje đacima, zbog kojih je poziv prosvjetnog radnika najpožrtvovaniji, najplemenitiji i najčovječniji od svih.
Predsjednik žirija za dodjelu nagrade Boban Melović obrazložio je odluku, ističući da su dobitnice ovogodišnje nagrade ispunile sve kriterijume koji su ih i preporučili za to vrijedno priznanje.
„Izuzetne pedagoške sposobnosti, visok stepen posvećenosti, konkretni i respektabilni rezultati, razumijevanje uloge obrazovanja i škole za napredak društva čine Bošković i Vlahovljak dostojne nagrade koje su dobile“, kazao je Melović.
One su, kako je rekao, prepoznale značaj svog poziva i odlučile da ono jedino vrijedno što čovjek ima – znanje, misao i ideju prenesu na učenike.
„Pomagale su đacima da pripreme lekcije, ali i da se pripreme za dalji život“, rekao je Melović.
Vlahovljak je navela da je zadovoljna što se, kako je kazala, našla u društvu rijetkih koji su dobili najsjajniju nagradu u prosvjeti.
„Svako od nas kao pojedinac daje svoj doprinos, a mi, prosvjetni radnici, smo tu da preko našeg jako odgovornog poziva budemo uvijek otvoreni za produbljivanje sopstvenih znanja i vještina, s neprestanom željim da ih prenesemo budućim naraštajima“, kazala je Vlahovljak.
Bošković je rekla da je cjeloživotno učenje nešto što vodi do uspjeha i cilja.
„Prenijeti učenicima entuzijazam i želju za stalnim napredovanjem i učenjem je veliki i važan zadatak prosvjetnog radnika. Stalno učim i radim na sebi vođena idejom da je samo kap ono što znamo, a ono što ne znamo - okean“, navela je Bošković.
Iz Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta kazali su da je na Konkurs pristiglo 19 predloga.
Državna nagrada Oktoih ustanovljena je 1970. godine i najveće je crnogorsko priznanje za izuzetne rezultate ostvarene u oblasti vaspitanja i obrazovanja, kao i učeničkog i studentskog standarda.
Bonus video: