Podgorička firma "SJ Property", vlasnik nedovršenog objekta u Starom gradu u Ulcinju, apelovala je na usvajanje neophodnih planova kako bi radove na izgradnji hotela visoke kategorije privela kraju i uklopila ga u ambijentalnu cjelinu drevnih zidina.
Nedovršeni objekat nalazi se blizu zidina koje su se obrušile 10. januara ove godine usljed obimnih padavina ali i, kako tvrde mještani, šuta koji su na tom lokalitetu godinama odlagali prethodni investitori prilikom izvođenja radova.
"Imajući u vidu da se u neposrednoj blizini našeg objekta, urušio dio bedema, izražavamo namjeru da sudjelujemo sa nadležnim državnim i opštinskim organima i na adekvatan način pomognemo u rješavanju ovog problema. Stoga, molimo vas da nas blagovremeno obavijestite o planiranim aktivnostima", navodi se u pismu.
U Pismu o namjerama, koje je izvršni direktor "SJ Property" Nikola Radičević uputio ministru ekologije, prostornog planiranja i urbanizma Ratku Mitroviću, državnom sekretaru u Ministarstvu prosvjete, nauke, kulture i sporta Miroslavu Anđeliću, direktoru Uprave za zaštitu kulturnih dobara Božidaru Božoviću, direktorici Centra za konverzaciju i arheologiju Biljani Brajović i predsjednicima Opštine i Skupštine Ulcinj Ljoru Nrekiću i Iliru Čapuniju, izražava se i spremnost za saradnju na sanaciji dijela obrušenog bedema.
Radičević je podsjetio "da kompanija još od kupovine objekta 2018, zbog nedostatka planske dokumentacije, čeka na legalizaciju neznatnog dijela objekta koji je u prekoračenju građevinske dozvole".
"Zbog toga nijesmo bili u mogućnosti da završimo objekat i uklopimo ga u ambijentalnu cjelinu Starog grada. Stoga apelujemo na vas da preduzmete inicijativu za usvajanje planskog dokumenta, koji bi bio ne samo u našem, već i u interesu lokalnog stanovništva i grada Ulcinja s obzirom na to je u pitanju hotelski objekat visoke kategorije", naveo je Radičević u dopisu.
Kompanija "SJ Property" osnovana je 21. februara 2018, a već u junu iste godine postala je vlasnik placa i nedovršenog objekta u Starom gradu.
U listu nepokretnosti, kako su "Vijesti" ranije objavile, stoji da se na placu nalazi objekat u izgradnji prema odobrenju za gradnju od 7. decembra 2006, koje je tada izdato porodici Zec iz Ulcinja za poslovno-stambeni objekat od 738 kvadrata sa prizemljem i dva sprata. Porodica Zec je nakon toga prodala parcelu, a investitor postaje firma "Ulcinj resort" iz Kotora. Osnivači te firme tada su bili Vsevolod Glukhotvsev i "Butua Resort" iz Bara.
Zbog odstupanje od građevinske dozvole "Ulcinj Resortu" je u junu 2009. zabranjena gradnja. Direktor firme 2009. postaje Olga Orlova, a Opština je odbila njen zahtjev da joj izda dozvolu za postojeće prekoračene gabarite.
Polovinu vlasništva u kompaniji u aprilu 2015. preuzima "Bestinvest" iz Moskve, dok drugu polovinu zadržava "Butua resort". Novi direktor tada postaje Gorica Đikanović. Međutim, dva mjeseca kasnije Moskovljani napuštaju kompaniju i jedini vlasnik je ponovo "Butua resort". Od 2016. novi direktor bio je Novica Milić.
Radičević je i ranije kazao Vijestima da uprkos tome što kompanija posjeduje građevinsku dozvolu, još ne može da nastavi gradnju objekta jer nije usvojen DUP za Stari grad. On je tada naveo da bi nakon obezbeđivanja svih zakonskih pretpostavki za početak gradnje, bilo realno da objekat bude završen i stavljen u funkciju najkasnije za 18 mjeseci.
"Saglasni smo da nezavršeni objekat nije u ničijem interesu, pa pozivamo sve zainteresovane strane da zajednički sa nama pristupe rješavanju ovog problema, a sve u granicama koje zakon predviđa", poručio je tada Radičević.
Mještani apelovali da se uradi sanacija
U Ulcinju nema nikakvih aktivnosti ni na sanaciji bedema, čije su se zidine srušile u klizištu.
Predsjednik Društva prijatelja Starog grada Ismet Karamanaga u otvorenom pismu predsjedniku Opštine Ljoru Nrekiću kazao je da Starograđani smatraju da radovi na rekonstrukciji ulica i sanaciji bedema ne idu željenom dinamikom.
"Molimo vas da preko kompetetnih državnih i opštinskih struktura, utičete na sanaciju urušenog dijela zidina sa južne strane Starog grada jer postoji opasnost od daljeg obrušavanja", poručio je Karamanaga Nrekiću. Zamolio ga je da se i angažuje oko sudbine nedovršenog objekta blizu klizišta, koji je, kako je naveo, devastirao postojeći ambijent kula i revelina u Starom gradu".
Molimo vas da stupite u kontakt sa vlasnicima i nadležnim institucijama, kako bi se objekat ili uklonio ili priveo zamišljenoj namjeni. Kako on danas izgleda, predstavlja ruglo koje svakim danom sve više baca sjenku na našu istoriju staru dvije i po hiljade godina”, piše u pismu Nrekiću.
Bonus video: