Centar za građansko obrazovanje (CGO) podnio je Ministarstvu prosvjete, nauke, kulture i sporta Inicijativu za ukidanje eksterne provjere znanja za školsku 2020/21 i 2021/22 godinu do kraja trajanja pandemije koronavirusa, a imajući u vidu činjenicu da učenici već godinu dana nemaju nastavu u uobičajenim okolnostima.
Kako se navodi u saopštenju više pravne savjetnice Snežane Kaluđerović, CGO se obratio veliki broj roditelja i učenika sa molbom da i oni doprinesu da se eksterno testiranje za učenike 9. razreda, koje je planirano za 6. april 2021. godine, ne održi, odnosno da se ukine.
"Ova Inicijativa je utemeljena i na drugim brojnim razlozima, počev od neadekvatnih uslova, uzrokovanih pandemijom korona virusa, zbog čega je redovna nastava svedena na minimum direktnog rada nastavnika i učenika. To se ne može nadoknaditi online nastavom, kursevima i drugim online aktivnostima, a opterećenje su i česte zamjene nastavnog kadra po predmetima što je uticalo na mentalno zdravlje djece koja se stalno prilagođavaju novoj pedagoškoj i nastavnoj strukturi. U svemu ovom, izostao je najznačajniji dio sticanja obrazovanja za polumaturante i srednjoškolce koje im je neophodno za završno eksterno testiranje", navodi se u saopštenju.
Dodaju da problem neusvajanja potpunih programa rada posebno pogađa učenike sadašnjeg devetog, osmog i sedmog razreda, ali i srednjoškolce.
"Ova školska godina je i kasnila mjesec dana, a to je ono vrijeme koje je uglavnom predviđeno za obnavljanje gradiva iz prethodne godine koja je završena, takođe, u vanrednim okolnostima. Iako treće tromjesečje još nije gotovo, vraćanje na online nastavu zbog povećanog broja zaraženih koronavirusom izvjesno je i do kraja ove školske godine. Dodatno, s obzirom da pandemija koronavirusa ne jenjava, i početak nove školske godine će biti pod znakom pitanja, a to sve ima odraz na nivo njihovog znanja".
Kaluđerović u saopštenju navodi, da je testiranje za ovu godinu zakazano znatno ranije nego prethodnih godina i to kada smo na vrhuncu stope po zaraženosti koronavirusom.
"U tom kontekstu, postoji i visok epidemiološki rizik organizovanja eksternih testiranja, jer može indukovati talas zaraza učenika i nastavnika. Takođe, već se veliki broj nalazi u izolaciji, odnosno jedan broj učenika neće ni moći da prisustvuje eksternoj provjeri znanja. I učenici srednjih škola su u istoj situaciji pa CGO predlaže da se ova inicijativa usvoji i za eksterna testiranja u srednjoj školi".
Kaluđerović je istakla daj e CGO bio i ostao zagovornik prijemnih ispita pri upisu na svaki sljedeći obrazovni nivo.
"Cijenimo da su to oblici ispita znanja i zrelosti kroz koji moraju proći svi učenici. Ali, to mora da se obavi isključivo u redovnim okolnostima obrazovanja, jer u suprotnom se gubi i smisao takvih ispita. Zato sada treba napraviti izuzetak i naći razumijevanja za osjetljivu strukturu mladih u jednom nesvakidašnjem stanju kojem se ne nazire kraj, a kako bi se doprinijelo očuvanju mentalnog zdravlja djece makar kroz oslobađanje od rokova i pritisaka dok traje pandemija", zaključuje se u saopštenju.
Bonus video: