Koprivica: Vlada da kreira nove politike suprotstavljanja nasilnom ekstremizmu

"U saradnji sa više međunarodnih institucija smo analizirali negativne ekonomske i političke uticaje iz inostranstva, opasnosti desnog ekstremizma, kao ulogu dezinformacija i propagande u podrivanju demokratskih procesa i društvene kohezije, kroz rad na platformi Raskrinkavanje.me i nekoliko predloga praktične politike"

4455 pregleda 2 komentar(a)
Koprivica, Foto: CDT
Koprivica, Foto: CDT

Centar za demokratsku tranziciju (CDT) poziva Vladu Crne Gore da kreira nove politike suprotstavljanja nasilnom ekstremizmu i izgradnje otpornosti društva na negativne uticaje na demokratske procese koji su izazvani djelovanjem unutrašnjih ili spoljnih činilaca, saopštio je danas Dragan Koprivica, izvršni direktor CDT.

"Prethodne vlade nijesu imale političke volje i/ili znanje da se na kvalitetan način suprotstave ovim pojavama, i jedino tijelo u sistemu koje se je djelovalo na organizovan način je bio Nacionalni operativni tim za sprovođenje Strategije suzbijanja nasilnog ekstremizma (NOT). NOT je u svom radu uspio da na kvalitetan način involvira smo dio institucija koje su zadužene za ovu oblast i dominantno se bavio temom stranih boraca u Siriji i Ukrajini, dok su ostale ne manje važne teme ostale u drugom planu", istakao je Koprivica.

On je dodao da zato predlažu da se iskoriste dobre osnove na kojima je NOT formiran i izvrši transformacija ovog tijela kako bi se moglo na sveobuhvatan način baviti problemima radikalizacije i ekstremizma.

"Potrebno je proširiti njegov rad na nekoliko novih oblasti: suprotstavljanje nekontrolisanom rastu etnonacionalizma, nedozvoljenim političkim i finansijskim uticajima iz inostranstva i intenzivnijem suprotstavljanju medijskim manipulacijama i dezinformacijama. Jedan od veoma važnih koraka naprijed bio bi i podizanje političkog nivoa članova NOT-a, kroz uključivanje funkcionera na visokom nivou, kako bi se neutralisali izgovori za nedonošenje odluka, neaktivnost i političko nerazumijevanje važnosti ove teme", rekao je Koprivica.

On je kazao i da su ovo neke od ključnih preporuka koje je CDT, u saradnji sa Međunarodnim republikanskim institutom (IRI) pripremio u sklopu analize “Ključni uzroci jačanja etnonacionalizma u Crnoj Gori: KontraEvolucija u 9 slika” koja je od danas na raspolaganju zainteresovanoj javnosti na: https://www.cdtmn.org/analize/kljucni-uzroci-jacanja-etnonacionalizma-u-crnoj-gori-kontraevolucija-u-9-slika/.

"U ovoj publikaciji skrenuli smo pažnju na jačanje etnonacionalizma u posljednjih nekoliko godina koje vodi ka nepoštovanju duha Ustava i njegovih normi, ka konfederalizaciji Crne Gore i predstavlja pokušaj ustrojstva države u kojoj dominantnu ulogu imaju nacije a ne građani. Aktivnosti različitih etnonacionalističkih grupa osnaženo su nekvalitetnim reformskim procesom i ekonomskim problemima, dosadašnjom neadekvatnom reakcijom državnih organa, negativnim uticajem globalnih i regionalnih aktera, te stalnim dezinformacionim kampanjama i nasiljem na internetu kojima su građani/ke izloženi godinama u nazad. Dalje, ovome procesu značajno doprinosi desekularizacija društva, revizija istorije i nedovršen proces suočavanja s prošlošću. Tu je i djelovanje političkih partija koje etnonacionalizam koriste kao zamjenu za skroman sadržaj političkih programa i vrše stalnu ekstremizaciju izbornih i političkih procesa. Djelovanje ovih i drugih faktora dovelo je do vidnih tenzija u crnogorskom društvu, do sve češćeg ispoljavanja ekstremizma kroz nasilje, verbalnih i fizičkih napada na neistomišljenike, kao i na simbole tog drugačijeg mišljenja. U svim značajnijim društvenim situacijama, prisutni su i spoljni uticaji koji pogoduju ovim pojavama. Svaki dalji izosatanak jedinstvene akcije na ovom polju, bilo kroz nečinjenje ili ignorisanje problema može da dovede do tačke sa koje je povratak u normalu jako težak", rekao je Koprivuca.

On je kazao i da je CDT u prethodnim godinama sa više aspekata analizirao rast radikalizacije i negativne uticaje na demokratske procese.

"U saradnji sa više međunarodnih institucija smo analizirali negativne ekonomske i političke uticaje iz inostranstva, opasnosti desnog ekstremizma, kao ulogu dezinformacija i propagande u podrivanju demokratskih procesa i društvene kohezije, kroz rad na platformi Raskrinkavanje.me i nekoliko predloga praktične politike. Kroz naš rad u NOT-u, inicirali smo pokretanje Nacionalne platforme za suprotstavljanje nasilnom ekstremizmu i drugih važnih segmenata njegovog rada. Svoje predloge smo formulisali i uputili različitim institucijama. Skupštini Crne Gore uputili smo inicijativu za formiranje Odbora koji bi se bavio negativnim uplitanjima u demokratske procese i jačanju njene kontrolne uloge u ovom procesu", kazao je Koprivica.

Izvršni direktor CDT je rekao i da su potpredsjedniku Vlade i Ministarstvu unutrašnjih poslova uputili predloge za obnovu i jačanje strukture sprečavanja ekstremizma.

"Ministarstvu javne uprave i medija predložili smo osnivanje fonda za borbu protiv dezinformacija čiji bi korisnici bili mediji. Ministarstvu finansija i socijalnog staranja predlažemo uvođenje sveobuhvatnog mehanizma za provjeru stranih investicija. Pravosudnim organima predlažemo da preispitaju dosadašnje djelovanje na ovom polju i saopšte da li su njihove politike bile uspješne. Danas ovim predlogom Vladi, kao krovnoj instituciji, upućujemo inicijativu za objedinjavanje i uspostavljanje značajnije koordinacije svih djelova sistema koji se bave ovom politikom. Nadamo se da ćemo naići na, prije svega, razumijevanje stepena opasnosti od ovih pojava za naše društvo, a onda i otvorena vrata za zajednički rad i saradnju na ovom polju, zaključio je Koprivica.

Bonus video: