Šta ako se zabrani gradnja u Budvi i Bečićima: Ugrožena egzistencija mnogih porodica?

Slovinić: Prvi sam se borio protiv nakaradnog plana, ali se naprečac ne može donositi moratorijum za Budve i Bečiće

16819 pregleda 109 reakcija 31 komentar(a)
Opština bi ostala bez naplate komunalija: Gradnja u Budvi, Foto: Vuk Lajović
Opština bi ostala bez naplate komunalija: Gradnja u Budvi, Foto: Vuk Lajović

Gradonačelnik Budve Marko Carević predložio je hitan sastanak sa ministrom ekologije, prostornog planiranja i urbanizma Ratkom Mitrovićem, kako bi mu predočio stav opštinske stručne komisije koja smatra da nije dobro uvoditi moratorijum na gradnju na području Budve i Bečića do izrade Prostorno-urbanističkog plana (PUP).

Zabrana gradnje na području Budve i Bečića, i prema mišljenju Budvana, ugrozila bi egzistenciju brojnih porodica koje su krenule sa projektima porodičnog biznisa.

“Dvije porodične kuće smo porušili, u projekat i ostalu dokumentaciju kao i pripremu terena za gradnju budućeg hotela do sada uložili 380 hiljada eura, pa bi uvođenje moratorijuma na gradnju na području Budve dovelo u pitanje egzistenciju moje porodice”, kazao je mještanin Goran Slovinić.

On na mjestu porodičnih kuća, njegove i njegovog brata na stotinjak metara od Staroga grada planira gradnju hotela.

“Najave koje stižu iz Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma da se naprečac, do izrade Prostorno- urbanističkog plana (PUP) za Budvu uveden moratorijum na području DUP-a ‘Budva centar’, je ishitreno rješenje, koje bi dovelo u neravnopravan položaj sve one koji do sada na svojim parcelama nisu do sada uspjeli da realizuju projekte”, tvrdi on.

Slovinić i njegova porodica su prije više od decenije bili među rijetkim koji su se tada suprotstavili lokalnoj vlasti DPS i projektantu DUP-a “Budva centar“ Miodragu Raleviću, zbog urbanističkog haosa koji je tim planskim dokumenom bio predviđen. Čak je došlo i fizičkog bračuna kada je Slovinić ušao u skupštinsku salu kako bi spriječio da planski dkument bude usvojen.

“Taj plan je nakaradan, da se razumijemo, on je krivac za sve ovo što se desilo u Budvi, betonizaciju i urbanističko ruglo. Međutim, smatram da je sada naprečac donijeta odluka da se uvedene moratorijum, a da prethodno nije konsultovana struka, javnost, da se nađe neko rješenje. Meni kao građaninu, koji imam vlasništvo u zahvatu ovog planskog dokumenta uskraćuje se time pravo na prosperitet i napredak. Ne znam ko su druge moje komšije koje imaju parcele, ali smo mi već sada u projekat investirali više od 380 hiljada eura, platili smo projekat sa revizijom, od čega smo 85 hiljada eura platili Regionalnom vodovodu. Dobili smo saglasnost na idejno rješenje. Srušili smo porodične kuće. Uradili smo sve i onda je uslijedila koronakriza, zbog čega smo odlučili da sačekamo da vidimo šta će se dogoditi, pa smo plaćanje komunalija odložili. Nijesmo smjeli ni brat ni ja da ulažemo, da podižemo kredit kako bi platili 713 hiljada eura komunalija. Sada kada se stanje donekle normalizovalo, namjerava se uvoditi moratorijum“, naglasio je Slovinić.

On je zapitao Ministarstvo šta namjerava da uradi sa investitorima poput njega, koji su dovedeni u ovakvu situciju.

“Ja ću poštovati svaku odluku, ali pozivam Vladu da razmisli da li treba naprasno ukinuti DUP i uvesti moratorijum. Razumijem da država mora presjeći i povući potez, ali smatram da oni koji se nalaze u situaciji u kojoj je moja porodica, gdje je ostalo još samo da se platimo komunalije, treba da imaju drugačiji status. Da nam se trebaju dati neki uslovi i rokovi da možemo izgraditi objekte. Konsultovao sam se advokatima koji su mi rekli da imamo izgledne šanse, ukoliko se uvede moratorijum da tražim naknadu za izmaklu dobit. Smatram da bi izgubili i država i ja u takvom sudskom procesu i to mi nije prioritet, želim jednostavno da se iznađe rješenje i dozvoli da nama koji smo uveliko ušli u projekte da ih realizujemo. Jer, ukoliko bi nam neko sada onemogućio, to bi dovelo u pitanje egzistenciju porodice“, naglasio je Slovinić.

Carević je, tim povodom, pozvao Mitrovića da dođe u Budvu, ali je sastanak ipak zakazan u Podgorici gdje će prvi čovjek Budve i njegovi saradnici predočiti razloge da se ne uvodi moratorijum.

Carević: Moratorijum bi imao dalekosežne posljedice

Carević je u dopisu resornom ministru predočio mišljenje Komisije za praćenje planske dokumentacije na teritoriji opštine koja navodi razloge da uvođenje zabrane gradnje nije dobro za lokalnu upravu, a predloženo je formiranje ekspertskog tima kako bi se pronašlo održivo rješenje.

“O zabrani gradnje smo upoznati kroz Nacrt odluke o izradi PUP Opštine u članu 4, a potom i preko medija. Smatramo da nikako nije dobro jednostrano donošenje odluke o zabrani gradnje u cijelom obuhvatu DUP-a ‘Budva - Centar’ izmjene i dopune i DUP-a ‘Bečići’. S obzirom na to da se radi o odluci sa dalekosežnim posljedicama po buduće funkcionisanje Opštine, smatramo da je odluku ispravno donijeti jedino uz konsultacije sa predstavnicima Opštine. U ovom trenutku predmetni član 4 Nacrta odluke bi bio izuzetno štetan po Opštinu, uzimajući u obzir da je program investicionih aktivnosti i program uređenja prostora direktno vezan sa naplatom naknade za komunalno opremanje građevinskog zemljišta i on, shodno budžetu Opštine za 2021, iznosi 5,5 miliona eura, što predstavlja ukupno 15,3 odsto godišnjeg budžeta Opštine”, navodi se u dopisu.

Carević je predložio hitno formiranje ekspertskog tima koji će raditi na analizi stepena realizacije u dijelu predmetnih DUP-ova, ranjivosti prostornog obuhvata i preporuka i obavezujućeg mišljenja o budućem tretmanu područja, kao i svih ostalih planskih dokumenata detaljne razrade na teritoriji opštine.

Bonus video: